Čištění plechu je hračka, stačí k tomu použít tabletu do myčky

Ani ten nejšpinavější plech nemusí končit v popelnici. Naopak. S jednoduchým prostředkem ho vyčistíte do nového lesku.

I ten nejšpinavější plech bude zářit novotou, stačí použít obyčejnou minci i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kovové plechy na pečení jsou nepostradatelnými pomocníky při našich kulinářských dobrodružstvích. Jejich údržba však může často působit jako náročná povinnost, protože se na nich často hromadí nepoddajné, tmavé a lepkavé zbytky.

Odvěký boj s připečenou mastnotou

Problém při čištění kovových pečicích plechů spočívá v přetrvávající vrstvě připečené mastnoty a zbytků jídla, které často běžným metodám čištění jednoduše vzdorují. Tyto zbytky nejenže kazí estetický vzhled vašich plechů, ale mohou také ovlivnit jejich výkon a chuť následných kulinářských výtvorů.

Dokonalé hygienické vyčištění pračky od bakterií tabletou do myčky

Tableta do myčky nádobí: Překvapivý zachránce

A právě tady přichází ke slovu skromná tableta do myčky nádobí, nenápadný hrdina v boji proti špinavým plechům. Já sama jsem ji vyzkoušela a doporučuji tento postup:

  • Začněte tím, že na plech položíte tabletu do myčky nádobí.
  • Tabletu zalijte horkou vodou a zajistěte, aby byla ponořená do poloviny.
  • Předehřejte troubu na 100 stupňů Celsia a opatrně do ní vložte plech. Nechte kombinaci tepla a čisticích prostředků v tabletě do myčky působit 2 až 3 hodiny. Tento šetrný, ale účinný proces uvolní i ty nejodolnější zbytky.

Po uplynutí stanovené doby vyjměte plech z trouby. Zjistíte, že dříve houževnatá špína je nyní snadno odstranitelná – stačit vám na ni bude docela obyčejná houbička.

Tablety do myčky jsou co do použití v domácnosti mnohem univerzálnější, než si nejspíš myslíte – skvěle si například poradí s čištěním pračky. iZdroj fotografie: Freepik
Tablety do myčky jsou co do použití v domácnosti mnohem univerzálnější, než si nejspíš myslíte – skvěle si například poradí s čištěním plechů

Alternativy k oživení plechů na pečení

I když metoda s tabletami do myčky vyniká svou účinností, nový život mohou vašim plechům na pečení vdechnout i jiné prostředky:

  • Solná technika: Posypte plech obyčejnou solí a zahřívejte jej v předehřáté troubě, dokud sůl nezhnědne, což znamená, že absorbovala tuk. Otřete, opláchněte a máte hotovo.
  • Síla citronu: I citronová šťáva dokáže zázraky. Jednoduše ji naneste na plech, pečte 30 minut při 200 stupních Celsia a poté umyjte.
  • Cukrový peeling: Web iReceptář zase doporučuje cukr. Namočte plech a poté postižená místa vydrhněte kostkou cukru.
  • Pasta z jedlé sody a peroxidu: V extrémních případech doporučuje magazín AAzdraví použít pastu z jedlé sody a 3% peroxidu vodíku. Velmi odolné nečistoty pak doporučují Chalupáři-Zahrádkáři dočistit obyčejnou mincí.

Jak znečištěné plechy čistíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články