Čištění plynového sporáku je hračka, stačí jen použít ocet se sodou

Nenechte se zaskočit odolnou špínou na plynovém sporáku – s osvědčenými domácími prostředky si s ní poradíte jedna báseň.

Čištění plynového sporáku je hračka, stačí jen použít ocet a sodu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Údržba plynového sporáku se leckdy může při pohledu na vrstvy napálené špíny zdát jako náročný úkol. Se správným přístupem a několika důmyslnými domácími vychytávkami je však nejen zvládnutelný, ale i překvapivě snadný.

Kouzlo jedlé sody

Například jedlá soda, skromný kuchyňský základ, se v tomto ohledu ukazuje jako skvělý univerzální čisticí prostředek, který si dokáže poradit se špínou na jakémkoli materiálu – tedy alespoň podle informací z webu MagazínPlus. Namíchejte si jednoduchou pastu vyrobenou smícháním jedlé sody s vodou. Poté, co ji necháte asi hodinu působit, budete mít už skoro hotovo – všechny nečistoty jednoduše vydrhnete drátěnkou.

Proč je důležité si před odjezdem na dovolenou vyfotit sporák: Obyčejná fotografie ušetří mnoho nervů

Smaltované rošty a mytí v myčce nádobí

Smaltované rošty nabízejí při čištění o něco větší flexibilitu, protože je často lze jednoduše vložit do myčky nádobí. Tato metoda je jednoduchá a účinná, ale nezapomeňte na to, že je nezbytné před mytím odstranit všechny gumové části. A pro jistotu se zaměřte i na alespoň letmé seškrábání nahromaděných nečistot – s těmi zbylými si pak myčka už snadno poradí a vy se pak vyhnete pracnému dočišťování ještě mokrých roštů.

Ocelové rošty: namočte je přes noc

Ocelové rošty jednoduše namočte do vody s trochou saponátu,“ radí čtenářka Lenka N. z Měníka. „Do rána se nečistoty uvolní a se zbytkem si poradí levná cola. Dělám to tak od doby, co sporák mám, a pořád vypadá jako nový.“

Usazeniny a špína na sporáku umí opravdu překvapit svou odolností. Ani tak však nemusíte do boje brát chemické čističe. iZdroj fotografie: Depositphotos
Usazeniny a špína na sporáku umí opravdu překvapit svou odolností. Ani tak však nemusíte do boje brát chemické čističe

Jak se vypořádat se rzí

Rez může být častým problémem zejména u litinových roštů. Podle webu BydlímeChytře vám s ní pomůže směs jedlé sody a citronové šťávy. Její účinky si pojistíte přikrytím ošetřených míst plastovou fólií. Po 24 hodinách se rez odloupne a rošty budou vypadat zase jako nové. Já dřív ke stejnému účelu používala ocet, ale musím přiznat, že tenhle způsob tolik neútočí na můj nos, takže u kyseliny citronové už zůstanu.  A vyzkoušet můžete i tenhle šikovný trik s mokrými novinami, na který Chalupáři-Zahrádkáři také nedají dopustit.

Čištění trysky sporáku snadno a rychle – návod

Jaké osvědčené metody používáte k čištění sporáku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články