Zaschlé nečistoty a škrábance zmizí lusknutím prstů: Směs za 10 Kč, 30 sekund času a sklokeramická deska bude zářit novotou

Sporák patří v kuchyni rozhodně mezi nejvyužívanější spotřebiče. Pokud však máte sklokeramiku, můžete se někdy potýkat s nevzhlednými skvrnami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sporák se sklokeramickou deskou je jedním z nejnáročnějších spotřebičů na čištění. Musíme se totiž potýkat s mastnými zbytky, nepříjemnými pachy a různými připečenými potravinami. Pokud ho všem nevyčistíme, páchne ještě víc, a navíc se snižuje jeho účinnost. A po čem tedy sáhnout?

Sklokeramická deska jako nová

Nejlevnějším, ale zároveň tím nejúčinnějším čističem na tento materiál, je obyčejný bílý ocet (například ten vinný). Naneste ho na houbičku a desku s ním vydatně potřete. Nechte 20 minut působit a poté nečistoty omyjte standardním způsobem. Poté ještě zbývá vrátit sklokeramické varné desce lesk a ochránit ji před skvrnami od rzi. Toho docílíte prostřednictvím malého množství libovolného rostlinného oleje. Naneste ho na vatový tampon a potřete s ním spotřebič.

Nečistoty odstraní i tablety do myčky

Tablety do myčky nádobí jsou velmi účinné při odmaštění sklokeramických desek i dalších spotřebičů v kuchyni. A poradí si i s odstraněním starých připálených skvrn nebo zbytků jídla. Jsou totiž vyrobeny z koncentrovaného pracího prostředku a jako bonus se pyšní i abrazivním povrchem, který jim umožňuje uvolnit nečistoty bez poškrábání povrchů, a to včetně sklokeramiky.

Chcete-li tedy svůj sporák vyčistit, tak nejprve namočte tabletu do vlažné vody. Nechte ji namočenou dostatečně dlouho, aby absorbovala dostatek vody. Jde obvykle o poměrně krátkou chvíli, protože při delším pobytu má tableta tendenci se rozpadat, což určitě nechcete. Poté ji uchopte do ruky, použijte ji jako houbu a krouživými pohyby otírejte skvrny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedna tableta na celý sporák

S přehledem vám vystačí na celý sporák. A když tableta začne vysychat, jednoduše ji znovu namočte. Čištění dokončíte tak, že sporák přetřete čistou houbou nebo utěrkou z mikrovlákna. Obojí namočte v čisté vodě, abyste odstranili případné zbytky nečistot. S pomocí tablety do myčky navíc můžete vyčistit nejenom sklokeramickou desku, ale i sklo trouby nebo jiné části spotřebiče.

Alternativní postup je čistší

Zvolit však může i přesně opačný postup. Jednoduše znečištěná místa navlhčete vodou a poté po nich přejeďte tabletou do myčky. Nechte několik minut působit a otřete čistým vlhkým hadříkem z mikrovlákna. Tím sporák dokonale vyčistíte a odstraníte veškeré stopy nečistot.

Jedlá soda na čištění trouby

Nemáte doma myčku na nádobí? Pak se vám při čištění sporáku stane skvělým pomocníkem jedlá soda. Jednoduše smíchejte ve vhodné nádobě 6 lžic jedlé sody se 2 lžícemi vody. Musí vám vzniknout pasta, kterou budete nanášet na všechny znečištěné povrchy v kuchyni. Nechte ji působit přes noc, poté skvrny krouživými pohyby odstraňte za pomoci obyčejné houbičky na nádobí, a nakonec vše opláchněte vodou. Pokud některé skvrny odolávají, můžete použít drátěnku na nerez.

Jaké jsou vaše triky při každodenní úklid v kuchyni?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články