Skryté tlačítko na dvířkách trouby usnadňuje čištění: Stačí ho jen zmáčknout, mytí trouby je pak hračka

Čištění trouby může být mnohem jednodušší, než si myslíte. Stačí jen využít výhodu, kterou vám v ní zanechal výrobce.

i Zdroj fotografie: Freepik / iStock
                   

Čištění trouby na pečení může být mnohdy velmi obtížné – napálená a připečená špína se totiž nechce svého místa na slunci jen tak snadno vzdát. Obzvláště nepříjemné to bývá v případě dvířek trouby. O co jednodušší by bylo – kdybyste si je mohli položit na rovnou plochu v té správné výšce? Pracnému shýbání a nepohodlí však můžete udělat jednou provždy konec – stačí se jen seznámit se všemi funkcemi vaší trouby a objevit na ní jedno tajemné tlačítko.

Jak vysadit dveře trouby

Většina moderních spotřebičů vám umožní dveře trouby zcela vysadit a usnadnit si tak čištění – a k tomu vám právě poslouží jeden skrytý mechanismus. Najdete ho v pantech vaší trouby a obvykle má podobu kovového výsuvného nebo vyklápěcího prvku. Pokud ho stisknete (ideálně na obou stranách současně), pak se dveře trouby uvolní a vy je může přenést tam, kde se vám budou čistit mnohem lépe.

Jak vyčistit troubu v kuchyni

A čím vaši troubu vyčistit? Pokud chcete postupovat jen s pomocí přírodních pomocníků, můžete použít následující domácí prostředky.

  • Soda bikarbona: Smíchejte 1 až 2 šálky sody bikarbony s trochou vody, abyste vytvořili hustou pastu. Naneste ji na stěny trouby a nechte působit přes noc. Ráno vše vyčistěte vlhkým hadříkem a opláchněte.
  • Čištění trouby octem: Smíchejte 1 šálek octa s 1 šálkem vody a nalijte do rozprašovače. Nastříkejte na sklo a stěny vaší trouby a nechte působit přibližně 15 minut. Poté nečistoty jednoduše odstraňte vlhkým hadříkem.
  • Citronová šťáva: Díky obsahu kyselin vám může pomoci i tento přírodní prostředek. Jak ho použít? Smíchejte 1 šálek citronové šťávy s 1 šálkem vody a výsledný roztok přelijte do rozprašovače. Nastříkejte na znečištěná místa a nechte působit přibližně 15 minut. Poté dočistěte.
Jednoduchý trik na čištění trouby iZdroj fotografie: Freepik

Před použitím těchto prostředků se však vždy ujistěte, že použité prostředky jsou vhodné pro typ vaší trouby. Některé materiály totiž mohou být citlivé (a to především na kyselé nebo abrazivní prostředky).

Jak vyčistit troubu amoniakem

Ovšem s opravdu odolným znečištěním si přírodní prostředky pravděpodobně neporadí. A tehdy je třeba sáhnout po jiném pomocníkovi – amoniaku. Myslete však na to, že jde o prostředek silně dráždivý pro oči a dýchací cesty. Vždy ho používejte v otevřeném prostoru a mimo dosah domácích zvířat. A jak ho aplikovat?

Smíchejte 1 díl amoniaku se 3 díly vody. Poté přelijte roztok do láhve s rozprašovačem a nastříkejte ho na znečištěný povrch trouby. Nechte působit po dobu 20 až 30 minut. Všechny nečistoty setřete houbičkou, a poté vytřete troubu hadříkem nebo papírovým ručníkem. Nakonec všech povrchy důkladně opláchněte vodou a osušte. Kuchyni dobře vyvětrejte a nechte troubu zcela vyschnout.

Jaké triky používáte k tomu, abyste troubě vrátili její čistotu a lesk?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články