Tajemství dokonale čisté toalety, dlaždic, zrcadel a oken? Postačí nejběžnější škrob, který skoro nic nestojí

                   

Tento nenápadný bílý prášek, který dodává hladkost omáčkám nebo nadýchanost a vláčnost kuchyňskému pečivu, se uplatní i při úklidu. Velmi dobře si totiž poradí se skvrnami a usazeninami, a dokonce i s velmi úpornými plísněmi například v koupelně. A co všechno lze jeho prostřednictvím čistit? Skvěle ho využijete zejména v kuchyni a koupelně, protože si poradí i s těmi nejodolnějšími usazeninami.

Jak vyčistit koupelnu škrobem

Pokud se v těchto prostorách potýkáte s nepříjemnými pachy, pak byste měli vědět, že škrob je odstraní během několika minut. Takže chcete-li vyčistit například velmi připálený pekáč nebo hrnec, stačí do něj nalít vodu a přidat jednu lžíci libovolného škrobu a jeden balíček prášku do pečiva. Poté hrnec položte na sporák a povařte jeho obsah na středním plameni asi 20 minut. A stejně jednoduché je kupříkladu i čištění mikrovlnky. Stačí trochu nasypat na vlhkou houbičku a očistit stěnu. Poté vše omyjte vodou.

Proti úporným usazeninám však mnohem lépe pomůže citron a prášek do pečiva. Nejprve do mikrovlnky vložte misku s vodou, do které jste přimíchali několik lžic prášku do pečiva a jednu lžíci citronové šťávy. Poté troubu zapněte asi na 5 minut na střední výkon, ale pozor – ještě ji neotvírejte. Po doběhnutí cyklu ještě asi minutu počkejte. Nakonec vnitřek mikrovlnky dočistěte škrobem. Stejným způsobem lze vyčistit i klasickou troubu.

iZdroj fotografie: Freepik

Jak zbavit lednici zápachu

Pokud ze své lednice cítíte nepříjemný zápach, pak jednoduše vezměte malou misku, nasypte do ní několik lžic škrobu a vložte ji dovnitř. Nechte hodinu až dvě působit a pokud je to ještě třeba, pak škrob vyměňte a pokračujte dále. A potřebujete-li odstranit odolné nečistoty, pak vsaďte na prášek do pečiva a zubní pastu. Smíchejte je tak, aby byla výsledkem tekutá konzistence, a naneste směs na ty nejhorší skvrny. Nechte ji chvíli působit a poté ji omyjte.

Málokdo však ví, že z kuchyňských surovin lze připravit i přípravek pro samočištění potrubí. A jak na to? Ze všeho nejdříve smíchejte prášek do pečiva s octem (1 lžíce prášku na jeden šálek octa) a tento roztok nalijte do ucpané trubky. Nechte ho několik minut působit a poté trubku propláchněte co nejteplejší vodou – po špatném odtoku nebude ani památky. A pokud navíc škrob nebo prášek do pečiva nasypete tam, kudy vám do domu vnikají například mravenci, zbavíte se jich také.

Škrob vyčistí i dlaždice

Kukuřičný nebo bramborový škrob je také nejlepší na čištění spár a plísní, které nás často obtěžují v koupelně. Pastu z vody a škrobu (musí mít spíše tužší konzistenci, aby nestékala) naneste na spáry dlaždic a všude tam, kde se s podobnými problémy potýkáte. Poté ji nechte působit 20 minut a nakonec důkladně omyjte houbičkou a opláchněte vodou. Zápach a usazeniny velmi rychle zmizí. A to nejenom na dlaždicích, ale třeba i v záchodové míse.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Stačí, pokud škrob jednoduše nasypete přímo do WC, necháte několik minut působit a poté vydrhnete. A velmi podobně působí i prášek do pečiva. Ten však lze navíc použít i k praní prádla, a to jako bělicí prostředek a také velmi účinný odstraňovač skvrn. Ovšem pokud vám jde především o bělost, pak je opravdu ideální na praní záclon, ale stejně dobře vám pomůže odstranit skvrny od krve, čaje nebo tuku.

Škrob se uplatní při čištění šperků

Je váš stříbrný náhrdelník nebo prsten už zašlý a nehezký? Pokud ho nechcete nosit do zlatnictví, pak ho jednoduše osvěžíte tím, že do nádoby s teplou vodou přidáte 2 až 3 lžičky škrobu smíchaného s práškem do pečiva a šperky do tohoto roztoku namočíte. Po půl hodině je možné šperk vyjmout a opravdu důkladně ho otřít hadříkem nebo měkkým kartáčkem. Většina nečistot okamžitě zmizí i z nepřístupných míst.

Ale ve hře nejsou jen šperky. Věděli jste, že škrob vám dokáže pomoci i s pomalovanými stěnami? Pokud máte doma malého umělce, který ještě neobjevil kouzlo papíru, a proto rád maluje na stěny, vyzkoušejte čištění škrobem. Jednoduše ho smíchejte s vodou, vytvořte pastu a malůvky opatrně stírejte. Ale pozor – funguje to jen na pastelky. Fixy, nebo dokonce vodovky bude nutné seškrábat a zeď přemalovat. Místo škrobu lze použít i prášek do pečiva.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

O rychlý úklid WC se postará ocet

Ale nejenom škrob je velmi užitečný při úklidu domu – stejně báječné vlastnosti vám nabídne i docela obyčejný ocet. Dokonale totiž odstraňuje nečistoty a jednoduše neutralizuje nepříjemné pachy, a abychom nezapomněli – je také zcela bezpečný pro vaše zdraví. A jak ho použít při úklidu WC? Stačí přes noc nalít láhev octa do mísy vaší toalety, ráno nečistoty dočistit štětkou a nakonec spláchnout – nic víc nebude třeba.

A velmi podobně se používá i Coca-Cola. Stačí nalít celou dvoulitrovou láhev do záchodu a nechat ji působit po dobu jedné hodiny (samozřejmě ji lze v míse ponechat i přes noc). Její účinné složení vám pomůže odstranit především nepoddajný vodní kámen, ale i další úporné nečistoty. Proto se ji vyplatí pečlivě nalít i pod okraje WC, kde se nečistoty koncentrují nejvíce. A vybělí vám i vanu nebo umyvadlo.

A jaké domácí způsoby používáte pro úklid domácnosti vy?

Mezi běžné způsoby čištění toalety patří i použití Coca–Coly – podívejte se, jak to funguje
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články