Čištění záchodu je hračka, pomůže jakýkoliv colový nápoj

Nedovolte odolným nečistotám, aby hyzdily vaše WC. Místo toho si vezměte k ruce šikovné pomocníky z obchodu.

Čištění záchodu je hračka, pomůže jakýkoliv nápoj ala cola i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V pestré paletě domácích prací je toaleta často tím nejhorším nepřítelem. Ale nebojte se, protože spása přichází v nečekaných podobách. Kdo by to byl řekl, že plechovka coly, trocha zubní pasty nebo panák docela obyčejného octa dokáže proměnit čištění toalety v hračku? A jejich aplikace přitom není vůbec těžká.

Symfonie koly a zubní pasty

Pro začátek si vezměte k ruce colu (je úplně jednou, o jaký druh půjde – účinné látky obsahují všechny tyto nápoje víceméně stejné) a trochu zubní pasty. A to v tomto množství:

  • Nalijte kolu 100 ml do sklenice.
  • Do koly vmáčkněte asi jednu lžičku zubní pasty.
  • Směs důkladně promíchejte.
  • Nyní směs nalijte do zásobníku na kostky ledu a nechte ji zmrazit.
  • Po zmrazení vhoďte jednu z těchto kostek do záchodové mísy, kdykoli bude potřebovat osvěžit.
  • Pak už stačí jen rychlé vydrhnutí toaletní štětkou a voilá – čeká vás čistá a svěží toaleta bez vodního kamene.

Chalupáři-Zahrádkáři však vyzkoušeli i samotnou zubní pastu a výsledek shledali více než uspokojivým. Podrobný postup najde zde. A pro ještě lepší účinek můžete přidat i sůl.

Celý život jste pravděpodobně toaletní papír zavěšovali špatným směrem

Cola s octem: Čistící symfonie

Pokud bojujete se silnějšími usazeninami, zkuste působení coly ještě podpořit octem. Potřebné ingredience smíchejte v tomto množství:

  • Ocet – 100 ml
  • Jedlá soda – 30 gramů
  • Plechovka Coca-Coly
  • Parafínový olej (nebo vazelína) – 20 ml

Zvedněte záchodové prkénko, abyste se dostali do všech zákoutí vaší toalety. Poté si nasaďte rukavice a výše popsanou směs naneste na záchodovou mísu, včetně jejích boků a okrajů. Nechte vše působit asi 30 minut, pak ji vydrhněte a spláchněte.

Záchodové bomby: Šumivá svěžest

Web AAzdraví také doporučuje vytvoření šumivých bomb. Jak na ně? Smíchejte jedlou sodu, kyselinu citronovou a esenciální oleje, jako je levandule, máta a citron, a vytvořte hustou tekutinu. Tuto směs nalijte do formiček na led. Po ztuhnutí vhoďte každý týden jednu bombičku do mísy, zavřete víko a nechte ji 20 až 30 minut šumět. Pak spláchněte a máte hotovo.

Pokud se potýkáte s opravdu silně znečištěnou toaletou, nemusíte hned sázet na chemii – místo toho si vezměte k ruce jakoukoli colu. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud se potýkáte s opravdu silně znečištěnou toaletou, nemusíte hned sázet na chemii – místo toho si vezměte k ruce jakoukoli colu

Octový noční balet

Na opravdu odolné znečištění pak web iReceptář doporučuje samotný ocet. Jednoduše nalijte do mísy přibližně litr ohřátého octa a nechte ho přes noc působit. Případně naneste ocet na celou mísu, včetně míst pod okrajem, a na těžko přístupná místa jednoduše položte papírové utěrky namočené v octu. Vše nechte krátce působit a poté opláchněte.

Jak funguje ocet a jedlá soda při čištění toalety

Čím svou toaletu čistíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články