Domácí čisticí prostředek pro domácnost lze vyrobit i z kuchyňského odpadu. Skvěle se dá zužitkovat například kůra z citrusů

Kůru z citronů, z pomerančů, grepů, limetek nebo mandarinek ještě nemusíte vyhazovat. Připravíte si z ní velmi účinný čistič.

i Zdroj fotografie: Freepik / Rebecca Siegel / Creative Commons / CC BY-SA
                   

K zimnímu období nejrůznější citrusy zkrátka a dobře patří. Jejich cena je v obchodech velmi příznivá a lze je použít především jako skvělý zdroj vitamínu C a dalších prospěšných látek. Ovšem ani jejich kůru není nutné hned vyhazovat do koše na odpad nebo na kompost. Pokud víte, jak na to, můžete je v domácnosti využít opravdu nečekanými způsoby.

Vyrobte si čistič z citrusů

Nezáleží na tom, jakou citrusovou kůru doma máte. Skvěle se vám bude hodit třeba ta z citronů, z pomerančů, grepů, limetek nebo mandarinek. A jak si z nich vyrobit čistič? Stačí vzít:

  • 100 gramů citrusových slupek
  • a 1 litr teplé vody.

Slupky zalijte vodou a uzavřete ve vhodné nádobě. Nechte dva dny vylouhovat. Po této době přeceďte a máte hotovo. Poté tento čistič použijte všude tam, kde potřebujete odstranit mastnotu nebo místnost jednoduše osvěžit. Ovšem pokud čistič z kůry citrusů zkombinujete i s dalšími složkami, může vám s úklidem domácnosti pomoci ještě mnohem lépe.

Jak vyrobit čistič z kůry citrusů pro domácnost iZdroj fotografie: Depositphotos

Čištění odpadů citrusovou kůrou

Pokud se potýkáte s ucpaným odpadem, mohou vám i tady citrusové slupky pomoci. Jednoduše si čističe připravte více a po přecezení přiveďte tekutinu k varu. Poté ji nalijte do odtoku, což napomůže k lepšímu rozpuštění mastnoty ve dřezu nebo v umyvadle. Poté si pro další dočištění připravte roztok octa s jedlou sodou. Obě ingredience by měly být asi v poměru 2:1. I tento čistič nalijte do odtoku a nechte zhruba 15 minut působit. Nakonec zalijte vroucí vodou a dobře propláchněte To je vše a máte hotovo.

Citronové slupky odpad provoní

Citron jako takový v sobě obsahuje celou řadu cenných látek. Oblíbený je především kvůli vysokému obsahu vitamínu C, který působí na váš organismus jako antioxidant. Jeho působení spočívá v tom, že účinně brání všechny buňky v těle před útokem negativně působících volných radikálů. Při čištění domácnosti se však lépe uplatňují přítomné flavonoidy (diosmin a hesperidin) a éterické oleje.

A právě ty je možné využít pro čištění odpadu. Jednoduše každý večer nalijte 50 ml čističe z citronové kůry do odpadu a do rána se můžete těšit na skvělý výsledek. Odpad provoní a zbaví všech nepříjemných zápachů. A pokud po ruce hotový čistič nemáte, můžete do odtoku přímo nalít i šťávu z jednoho citronu.

Odmašťovač z citrusové kůry iZdroj fotografie: Depositphotos

Roztok pro vyčištění spár v koupelně

Na přípravu tohoto receptu si připravte:

  • ocet,
  • hotový čistič z citrusů
  • a esenciální citronový olej.

A jak vše připravit? Jeden šálek hotového čističe z citrusů smíchejte s jedním šálkem octa a přidejte 10 kapek citronového esenciálního oleje. Vše použijte k čištění dlažby a spár v koupelně.

Vyzkoušet můžete i univerzální citrónový čistič

Jaké přírodní úklidové prostředky používáte v domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články