Citron není jen obyčejná potravina: Odstraní pachy, nečistoty i vodní kámen

Pokud hledáte levný, ale přitom velmi účinný čistič, který se zároveň poveze i na vlně ekologie, vsaďte na obyčejný citron.

i Zdroj fotografie: Forst and Kim Starr / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Citron, který je často považován pouze za kulinářskou ingredienci, může být v domácnosti skutečným kouzelníkem. Díky svým přirozeným kyselým vlastnostem je účinnou a ekologickou alternativou pro čištění, dezodoraci a dokonce i ochranu proti škůdcům.

Odstranění nepříjemných pachů v mikrovlnné troubě

Miska s vodou a několika plátky citronu nebo lžící citronové šťávy dokáže se zapáchající mikrovlnnou troubou zázraky. Zahřívání této směsi na vysoký výkon po dobu 2 až 3 minut umožní páře kondenzovat na vnitřních plochách – to z nich uvolní nečistoty (a zároveň se tak zbavíte i nepříjemného zápachu). Nakonec otřete vnitřní prostor houbičkou, jak radí web Blesk, a uvidíte, že mikrovlnná trouba bude perfektně čistá a bez zápachu.

Bělení bílého oblečení

Bílé bavlněné oděvy mohou časem získat nažloutlý nádech – a nezáleží na tom, jak šetrně je perete. Pomoci jim však podle webu Deník může právě namočení do citronové vody nebo přidání citronové šťávy či kyseliny citronové do praní. V případě odolných skvrn nebo žmolkování může být obzvláště účinné i namočení oblečení do horké vody s přídavkem citronové šťávy nebo kyseliny citronové – a to alespoň půl hodiny před praním.

Citron, citronová šťáva iZdroj fotografie: Freepik
Citron dokáže velmi účinně odstraňovat různé nepříjemné pachy, nečistoty a vodní kámen v různých situacích

Odstraňování vodního kamene konvice

Citron je vynikající pro odstranění vodního kamene z různých druhů rychlovarných konvic – plastových, skleněných, ocelových i nerezových. Jak na to? Naplňte konvici do poloviny vodou, přidejte šťávu z poloviny citronu nebo dvě lžíce kyseliny citronové a přiveďte k varu. Směs nechte několik hodin působit, aby se vodní kámen rozpustil. Nakonec konvici opláchněte a před použitím v ní ještě jednou převařte čistou vodu. Pro jistotu – jinak by vám mohly káva nebo čaj chutnat nepříjemné kysele, jak se to jednou stalo mě.

Pomocník proti mravencům

Citronová šťáva může být také účinným přírodním repelentem proti mravencům. Stačí všechna místa, jimiž do domu vnikají (například podlahové lišty, spáry v koupelně a různé praskliny) ošetřit neředěnou citronovou šťávou. Citrusová vůně mravence odradí a pomůže je udržet mimo váš domov. V redakci jsme byli příjemně překvapeni tím, jak účinné to je.

Jak vyčistit troubu netradiční ingrediencí – bude jako nová iZdroj fotografie: Depositphotos
Miska s vodou a několika plátky citronu nebo lžící citronové šťávy dokáže se zapáchající mikrovlnnou troubou zázraky

Čištění prkének půjde skvěle

Dřevěná kuchyňská prkénka mohou po nějakém čase absorbovat nepříjemné pachy z potravin. Ale i tady vám pomůže citron. Jen ho rozkrojte napůl a řeznou stranu použijte k vydrhnutí povrchu prkénka. Poslední zbytky nečistot pak odstraní opláchnutí v horké vodě. A vaše prkénko bude zase jako nové. A podobně vám může pomoci i s čištěním kuchyňských prkének, o čemž jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno.

Chcete-li prkénko vyčistit důkladněji, posypte ho solí, postříkejte citronovou šťávou a vydrhněte půlkou citronu,“ radí ještě čtenářka Markéta K. z Libišan.

Šikovné triky s citrony pro domácnost

Jaké jsou vaše oblíbené triky pro ekologickou údržbu domácnosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články