Od té doby, co dávám do koše vatu, už nesmrdí. Stačí maličký kousek a nepříjemný zápach se už nikdy nevrátí

Kuchyně dokáže být zdrojem mnoha nepříjemných zápachů a za většinu z nich může právě odpadkový koš. Stačí se však pojistit trikem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odpadkový koš nemá v domácnostech právě dobrou pověst. Je to především kvůli tomu, že dokáže své okolí čas od času potrápit opravdu nepříjemným zápachem. Pokud tomu chcete zamezit, musíte se postarat o jeho pravidelnou hygienu – jinými slovy o jeho časté mytí a dezinfekci. Ovšem ani to nemusí jako prevence před vznikem nepříjemného zápachu stačit. A co si tedy v takovém případě vzít k ruce?

Obyčejná vata do odpadkového koše

Za zápach jsou zodpovědné organismy. Stačí, když si všimnete, že čerstvě vhozené zbytky potravin nijak nezapáchají, nepříjemné aroma se dostaví až po nějakém čase. A jak jim tedy zabránit v činnosti? Jednoduše je musíte z odpadkového koše eliminovat, a to tím nejjednodušším způsobem Jednoduše je vyhubte. Není však třeba odpadkový koš mýt každý den, ve skutečnosti vám skvěle pomůže docela obyčejná vata.

Nefunguje však samostatně. Musíte na ni kápnou několik kapek esenciálního alias éterického oleje z vhodných bylin. Může jít o levanduli, tea tree nebo třeba eukalyptus. Ty všechny mají totiž dezinfekční vlastnosti a i jejich výpary dokážou nebezpečné organismy zlikvidovat. Opravdu si dejte pozor, aby šlo o kvalitní přírodní oleje a nikoli o jejich náhražky, které se na pultech obchodů často prodávají pod názvy jako vonné nebo aromatické. Ty žádné přírodní složky neobsahují, a tudíž nefungují.

Obyčejná vata do odpadkového koše iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak dát vatu do koše na odpadky

Jakmile budete mít vatu éterickým olejem provoněnou, stačí jí do koše jen vhodit. Ale pozor – nikoli do samotného odpadkového pytle, ale pěkně pod něj, aby dostala možnost působit. Zároveň se tak postaráte o to, aby váš koš krásně voněl. Pokud máte ovšem velkou nádobu a velký pytel, pak se vyplatí vhodit další kousky vaty průběžně i mezi odpadky. A nepříjemný zápach se váš už nikdy týkat nebude.

Ovšem kromě vaty můžete využít i mnohé jiné materiály, které skvěle absorbují vlhkost a následně ji uvolňují do svého okolí. A to dokonce i ty, které byste jinak vyhodili. Máte doma balení slipových nebo klasických vložek, které vám z jakéhokoli důvodu nesedly? Pokud se vám je nepodaří nikomu darovat, pak je nastříhejte na menší kusy a použijte místo vaty. A stejnou službu vám udělají i vatové tampony nebo třeba štětičky do uší, které už nechcete používat.

Jak vyčistit koš na odpadky

Ovšem pamatujte si, že ve silně znečištěném koši tento trik fungovat nebude. Proto se musíte postarat i o jeho důkladnou údržbu a dezinfekci. Po každém vynesení odpadků ho proto dobře vymyjte saponátem na nádobí. A na silně znečistěnou nádobu si vezměte k ruce šikovného domácího pomocníka z DIY dílny. Potřebovat budete:

  • 1 lžičku saponátu
  • pár kapek peroxidu vodíku
  • a dvě lžíce sody
Obyčejná vata do odpadkového koše iZdroj fotografie: Depositphotos

To vše rozmíchejte v 500 ml vody a použijte jako účinný čistič na odpadkový koš. Zlikviduje veškeré mikroorganismy, poradí si s usazenými nečistotami a jako bonus udrží vaši nádobu na odpadky opravdu dlouho svěží.

Jak bojujete proti zápachu z odpadkového koše vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Zobrazit další články