Co dělat, když listy sazenic žloutnou nebo fialoví: Chce to fosfor a hořčík

Pokud vaše sazenice začínají žloutnout nebo jejich listy naopak nezvykle zfialoví, musíte je zásobit těmi správnými živinami.

Co dělat se slábnoucími sazenicemi: Chce to fosfor a hořčík i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Semena obsahují všechny živiny potřebné pro klíčení a růst prvního páru listů, ale poté je třeba sazenicím poskytnout tu správnou výživu. Pokud listy získají zvláštní barvu, nečekaně zežloutnou nebo zfialoví, je pravděpodobné, že rostliny potřebují přísun živin. Co byste tedy měli v takovou chvíli dělat?

Žloutnutí listů značí nedostatek dusíku

Když se zdá, že vaše sazenice na několik dní přestaly růst a jejich spodní listy zbledly nebo zežloutly, pak je velmi pravděpodobné, že potřebují dusík. Žloutnutí listů se nejčastěji objevuje u sazenic paprik vysazených do chudé půdy, jako je rašelina nebo kokosový substrát (jde o čisté substráty bez přidaných hnojiv – nikoli o speciální pěstební směsi z obchodů).

Po vzejití pravých listů je proto vhodné jako prevenci začít sazenice přihnojovat hnojivem bohatým na dusík (hledejte to, speciálně určené pro sazenice). Dodržujte doporučení výrobce, protože nadbytek živin, může být pro mladé rostliny stejně škodlivý, jako jejich nedostatek.

Nedostatek železa a jak se projevuje

Nedostatek železa obvykle způsobuje jasně rozpoznatelnou chlorózu listů. Takovém případě čepel listů zežloutne, zatímco žilky zůstávají zelené. Tento problém se obvykle jako první projeví u horních listů a později postupuje toto postižení směrem dolů. V takovém případě musíte k rostlinám přidat hnojivo obsahující železo.

Postřik sazenice papriky iZdroj fotografie: Freepik

Co dělat, když listy zfialoví

U sazenic rajčat a lilku lze často pozorovat nepřirozené zčervenání listů semenáčků. Někdy barevný odstín přechází do jemně fialové, připomínající odstín „manganového“ pěstebního světla, jindy je mnohem tmavší. Podívejme se na důvody tohoto jevu:

  • Pokles teplot vzduchu a půdy, nadměrné zalévání.
  • Nevhodně zvolená půda s nadměrnou kyselostí.
  • Nedostatek živin, konkrétně nedostatek fosforu v půdě.

Vždy je vhodné přidat základní hnojivo, které obsahuje vše potřebné pro sazenice – tedy zejména fosfor, draslík a hořčík.

sazenice paprik iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy nehnojit sazenice fosforem

Ne vždy je však fosfor univerzální spásou. Při jeho použití dávejte pozor na kyselost půdy. Pokud je substrát příliš kyselý, přidejte do něj trochu vápna nebo dolomitu, nebo ještě lépe (pokud máte malý počet sazenic), přesaďte všechny semenáčky do nové zeminy. Problémem mohou být i nízké teploty. Kvůli nim totiž leckdy nedokážou rostliny fosfor asimilovat správně. V takových případech je nezbytné izolovat květináče nebo jiné nádoby se sazenicemi od studených okenních parapetů (například deskou z polystyrenu).

Stejná situace může nastat u přemokřených rostlin, zejména rajčat, která jsou na přemokření velmi citlivá. Zkontrolovat tedy nezapomeňte i zálivku. Místo vody můžete použít i zálivku z česneku.

S jakými problémy se při pěstování sazenic nejčastěji potýkáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články