Co dělat, když se listy rajčat kroutí: Jednat se musí okamžitě, na vině je teplo a nedostatečná zálivka

Pokud se vašim rajčatům nedaří tak, jak byste si nejspíš představovali, podívejte se na to, co jim může chybět. Zkroucené listy jsou jasným indikátorem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se listy rajčat začnou kroutit, může to být důvodem k obavám, protože zdravé listy jsou nezbytné pro celkovou vitalitu a produktivitu rostlin. Pokud si všimnete, že vaše rajčata právě tímto problémem trpí, musíte rychle zasáhnout – jinak můžete přijít o celou úrodu. V mnoha případech je viníkem tohoto problému kombinace tepla a nedostatečného zavlažování.

Co způsobuje zkroucení listů

Rostliny rajčat jsou obzvláště citlivé na okolní podmínky a nadměrné teplo může způsobit zkroucení jejich listů. Při prudkém nárůstu teplot rostliny reagují tak, že šetří vláhu a snižují její ztráty prostřednictvím listů. Tento sebeobranný mechanismus poté může mít za následek kroucení listů, protože se rostliny snaží minimalizovat působení spalujícího slunce.

Abyste zmírnili účinky horka na rostliny rajčat, můžete provést několik opatření. Za prvé, zvažte možnost poskytnout rostlinám během nejteplejší části dne stín. Toho lze dosáhnout použitím stínící tkaniny, umístěním vysokých rostlin v jejich blízkosti (ty vytvoří přirozený stín), nebo strategickým umístěním rajčatového záhonu tak, abyste využili existující stavby, které poskytnou rostlinám úkryt před intenzivním slunečním zářením.

Co dělat, když se listy rajčat kroutí iZdroj fotografie: Depositphotos

Na co ještě pamatovat

Kromě toho dbejte na to, aby rostliny rajčat dostávaly dostatečnou závlahu. Nedostatečné zavlažování zhoršuje u rostlin dopady stresu z horka, protože se snaží získat přístup k potřebné vlhkosti, aby si udržely listy svěží a zdravé. Při zalévání rajčat se snažte o důkladnou a hlubokou zálivku, abyste podpořili rozvoj hlubokého kořenového systému. Rostliny tak získají přístup k vláze ze spodních vrstev půdy, čímž se sníží jejich závislost na povrchové vodě a zvýší se jejich odolnost vůči tepelnému stresu.

Abyste zajistili správné zavlažování, pravidelně sledujte vlhkost půdy. Zapíchněte prst asi centimetr hluboko poblíž základny rostlin. Pokud je v této hloubce suchá, je to známka toho, že rajčata potřebují zavlažovat. Dávejte však pozor, abyste nezalévali příliš, protože neustále mokrá půda může vést k hnilobě kořenů a k dalším problémům. Správná rovnováha je pro udržení zdravých rostlin a prevenci kroucení listů zásadní.

Co dělat, když se listy rajčat kroutí iZdroj fotografie: Pixabay

Dejte pozor i na škůdce

Kromě řešení problémů s teplem a zavlažováním je nezbytné posoudit i další možné příčiny kroucení listů rajčat. K deformaci listů mohou přispívat také škůdci, jako jsou mšice nebo bejlomorka. Pravidelně proto svá rajčata kontrolujte a pátrejte po tom, zda nevykazují známky napadení, a v případě potřeby přijměte vhodná opatření k potlačení škůdců.

Ke kroucení listů mohou přispívat také choroby, nedostatek živin nebo nadměrné hnojení, proto je důležité tyto faktory vyloučit pečlivým pozorováním a správnou péčí (proti plísním vám může pomoci třeba mléko). Při řešení problému kroucení listů u rajčat je však vždy důležité jednat rychle. A nezapomeňte, že prevence je klíčová – vždy je totiž lepší problémům předcházet, než se je později pokoušet řešit.

Jaké jsou vaše triky při péči o rajčata?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články