Jen blázen by vyhodil shrabané listí ze zahrady: Jde o poklad zdarma, který má desítky využití. Jedním z nich je kvalitní mulč

Pokud nevíte, jak si poradit s nadílkou spadaného listí na zahradě, pak se nechte inspirovat zkušenostmi na slovo vzatých odborníků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na první pohled to vypadá, že listí spadané ze stromů, je jen velmi nepříjemnou součástí podzimu. Pokud se však naučíte, jak ho správně využívat, může vám na zahradě prospět v mnoha ohledech. Je však nutné dodržovat určitá pravidla, jinak si můžete spíše uškodit.

Listí jako mulč na záhony

Pokud chcete zeminu na záhonech uchránit před zimními holomrazy, pak listí jednoduše rozhoďte po povrchu. Zabrání těm nejhorším škodám a jak se bude rozkládat, navíc zeminu pod sebou velmi účinně vyživí.

Vytvořte kryt pro rostliny

Spadané listí je také možné použít jako zimní ochranu rostlin před mrazy. Stačí kolem nich jen navršit dostatečně vysokou vrstvu. Ale pozor – listí by mělo vždy být dokonale zdravé, jinak si můžete po zahradě nechtěně roznosit zárodky chorob nebo přezimující škůdce.

Jak kompostovat spadané listí

Dvě mouchy jednou ranou. To je produkce vlastního kompostu, který jednak prospěje vašim rostlinám a zlepší jejich růst i kvalitu, a jednak sníží míru odpadu, který vaše domácnost vyprodukuje. Mnoho věcí, jež končí v koši nebo v popelnici, je snadno rozložitelných a obohatí vaše „černé zlato“, jak se kompostu občas přezdívá, o celou řadu cenných látek. A ani listí v tomto ohledu není výjimkou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Prospějete tak životnímu prostředí, své zahradě a v konečném důsledku. Někteří lidé mají mylné představy o tom, že kompostování je příliš složitá a také zapáchající činnost, která vám v bytě napáchá více škody než užitku. Opak je ale pravdou, tedy pokud děláte všechno tak, jak máte. Pokud kompostujete špatně, opravdu to tak ale je, proto je vhodné si zjistit dostatek informací o tom, co a jak, než se do kompostování pustíte.

Jak začít s kompostováním

Správná cesta je ale docela jednoduchá. Stačí vrstvit organické materiály a hlínu, abyste vytvořili ten nejlepší humus, který se vašim rostlinkám bude velice líbit. Můžete jím pohnojit jak domácí či venkovní květiny, tak i zeleninovou zahrádku nebo třeba bylinky. Kromě toho je kompostování nejlepší způsob zužitkování veškerého organického odpadu z kuchyně, který jinak končí v odpadkovém koši.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Studené a žížalí kompostování

Kompostování ale není jenom jedno. Existují dva druhy, tedy studené a tzv. horké kompostování. Studené kompostování se běžně používá pro zužitkování kuchyňského odpadu. Získání kompostu však trvá dlouho, materiál se touto cestou rozloží v horizontu asi jednoho roku. Horké kompostování je o něco náročnější na přípravu materiálu, který se nechá zkompostovat až všechen najednou.

Výhodou však je, že se během něho zlikvidují veškeré zárodky chorob a také semena a oddenky plevelů. Kompost pak získáte řádově během dvou až tří měsíců. Pak je tady ještě vermikompostování. Tedy pomocí červů. Vlastně žížal. Ty sežerou všechno od zbytků jídla, přes kartony, až po kousky dřeva a vaječné skořápky.

Listový mulč. Poznejte jeho 5 benefitů pro zahradu a zjistěte, jak si ho vyrobit

Jak zpracováváte spadané listí na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články