Co s tuhým mýdlem: Má mnoho využití, pomůže čistit podlahy i ničit plísně

I ten nejmenší zbyteček tuhého mýdla můžete v domácnosti skvěle zužitkovat. Stačí jen vsadit na šikovné osvědčené tipy.

Proč chytré hospodyňky dávají do bot mýdlo: Už nikdy nebudou zapařené i Zdroj fotografie: TheLewisRepublic / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V dynamickém světě úklidu a údržby domácnosti je tuhé mýdlo nenápadným, ale všestranným šampionem. Skromná mýdlová kostka, často odsouvaná jen k těm nejjednodušším úkonům, totiž v sobě skrývá nepřeberné množství využití, které dalece přesahuje její tradiční roli.

Náhrada pracího prášku

Pryč jsou doby, kdy bylo ruční praní prádla díky nástupu praček normou. Tradiční používání tuhého mýdla na praní však neupadlo v zapomnění. Nastrouhané mýdlo lze totiž v pračce použít jako šetrnou, ale účinnou alternativu moderních pracích prostředků. Je vhodné zejména pro osoby s citlivou pokožkou, protože obvykle vytváří méně pěny a je méně pravděpodobné, že způsobí nepříjemné podráždění.

Osvěžení skříní a bot

Naše babičky často používaly mýdlové kostky, aby udržely svěží vůni skříní s prádlem a zahnaly moly, jak informuje web MagazínPlus. Tato praxe je ovšem účinná i dnes – sama ji používám. Zavěste kostku mýdla do látkového sáčku nebo síťky ve skříni nebo ji umístěte do starých zásuvek a kufrů a nepříjemný zatuchlý zápach už nikdy nebudete muset řešit. V případě zapáchajících bot pak stačí dovnitř vložit kousek mýdla přes noc.  O dalších odpuzovačích molů a jiného nepříjemného domácího hmyzu psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Domácí čisticí pasta z mýdla přesně podle receptu našich babiček. Poradí si i s náročnými úkoly

Skvělý zabiják plísní

V oblastech s vysokou vlhkostí jsou plísně opravdu častým nepřítelem. Než však sáhnete po drsných chemikáliích, vyzkoušejte místo nich tuhé mýdlo. „Mnohdy bývají postupy našich babiček mnohem účinnější, než by vás bylo napadlo,“ potvrzuje čtenářka Marta K. z Dubí.

Oprava drhnoucích zipů

Na další šikovný trik s mýdlem upozorňuje web Dům&Zahrada. Rozetřete kousek mýdla po zubech zipu, který vás zlobí, a poté jezdcem jemně pohybujte nahoru a dolů. Mýdlo působí jako mazivo a vyhlazuje cestu pro správnou funkci zipu.

Abyste slimáky odehnali od svých záhonů, jednoduše smíchejte mýdlo a česnek iZdroj fotografie: Freepik
Tuhé mýdlo může být v domácnosti velmi všestranným pomocníkem – zdaleka se totiž nehodí jen na hygienu v koupelně

Čištění podlah půjde samo

Malý kousek mýdla rozpuštěný ve vodě také dokáže položit základ vynikajícímu roztoku na čištění podlah. Nezanechává navíc žádné šmouhy a má antibakteriální vlastnosti, takže je ideální pro domácnosti s dětmi nebo alergiky.

A vyrobit si můžete i domácí mýdlo – je to snadné

K čemu všemu používáte mýdlo ve své domácnosti vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články