Domácí čisticí pasta z mýdla přesně podle receptu našich babiček. Poradí si i s náročnými úkoly

Prostředky určené pro čištění domácnosti není třeba draze kupovat. Naopak. Pokud vsadíte na recepty našich předků, ušetříte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Domácí čisticí pasta z mýdla je snadná a levná alternativa k běžným čisticím pastám. Na její výrobu nebudete potřebovat příliš mnoho surovin, ovšem v praxi je velmi účinná na čištění prakticky jakýchkoliv povrchů. Opravdu se tedy vyplatí ji doma vyzkoušet.

Domácí čisticí pasta z mýdla

Na výrobu tohoto šikovného domácího pomocníka toho nebudete potřebovat příliš moc. A existuje i celá řada jeho variant. Zde je jeden z možných lidových receptů, který využívala babička jednoho z našich redaktorů. Potřebujete:

  • 1/2 šálku mýdlových vloček
  • 1/2 šálku sody bikarbony
  • 1/4 šálku bílého octa
  • 10 kapek esenciálního oleje (volitelné)
  • vodu

Smíchejte mýdlové vločky a sodu bikarbonu v misce. Přidejte bílý ocet a míchejte, dokud nevznikne pastovitá konzistence. Pokud chcete, můžete přidat esenciální olej pro vůni, ale není to samozřejmě povinnost (jde o upgrade původního receptu, naše babičky nic takového neměly). Postupně přilévejte vodu a míchejte, dokud nevznikne požadovaná konzistence pasty. Uchovávejte v uzavřené nádobě při pokojové teplotě.

Domácí čisticí pasta z mýdla iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak používat domácí pastu na úklid

Tuto pastu můžete použít pro čištění koupelen, kuchyní, umyvadel, sporáků a dalších povrchů. Pokud potřebujete silnější čistící účinek, můžete přidat více sody bikarbony a snížit množství vody. Jednoduše ji stačí nanést na znečištěný povrch, nechat chvíli působit, a nakonec opláchnout vodou.

Domácí čisticí prostředky našich babiček

Pokud se vám nechte vyrábět pastu, můžete vsadit na další osvědčené pomocníky, na které nedaly naše babičky dopustit.

Ocet je velmi univerzální

Obyčejný ocet byl a stále je vynikajícím čisticím prostředkem. Může být použit na čištění skla, desek a povrchů z nerezu. Také pomáhá s odstraňováním zápachu a hubení bakterií. A postará se třeba i o likvidaci zápachu v lednici.

Tipy pro rychlý a levný úklid iZdroj fotografie: Depositphotos

Sůl vyčistí i odolné skvrny

Sůl může být použita na čištění pískovcových dlaždic, kuchyňského sporáku nebo třeba trouby, a také na odstranění skvrn na kobercích.

Soda bikarbona zvládne skoro cokoliv

Docela obyčejná soda bikarbona je také velmi všestranným čistícím prostředkem. Hodí se zejména na čištění umyvadel, koupelen, trub a sporáků. Také se často používá k odstraňování zápachu z chladniček a je skvělá i na vodní kámen, usazeniny a odolnou špínu.

Citronová šťáva na skvrny a do kuchyně

Citronová šťáva může být použita k odstraňování skvrn na tkaninách a k čištění kuchyňských sporáků. Také se používá jako přírodní osvěžovač vzduchu.

Domácí čisticí pasta z mýdla iZdroj fotografie: Depositphotos

Mýdlo na prádlo

Mýdlo na prádlo se používá k ručnímu praní prádla, ovšem může být také použito k čištění koupelen a kuchyní. Nejlepší je to žlučové.

Tyto přírodní čisticí prostředky jsou vynikající alternativou k průmyslovým čisticím prostředkům a pomohou vám ušetřit peníze i ohledně životního prostředí. Rozhodně se tedy vyplatí je vyzkoušet.

Jaké přírodní čističe máte v oblibě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články