Nepříjemný zápach v lednici zničí obyčejný ocet. Stačí ho nalít do misky nebo sklenice, o zbytek se už postará sám

Zápach v lednici může být jednou provždy minulostí – stačí do ní jen vložit sklenku bílého octa na noc a uvidíte sami.

i Zdroj fotografie: JFVelasquez Floro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ocet je velmi univerzálním pomocníkem v domácnosti – hodí se jako dochucovadlo i jako pomocník při úklidu. Jde o kyselou kapalinu, která se obvykle vyrábí fermentací alkoholu. Proces fermentace přeměňuje alkohol na kyselinu octovou, která dává octu jeho kyselou chuť a štiplavou vůni. Ocet se po staletí používá k různým účelům, mimo jiné jako koření do potravin, konzervační prostředek, čisticí prostředek a lék.

Něco málo o octu

Mezi oblíbené druhy octa zahrnují bílý ocet, jablečný ocet, balzamikový ocet či rýžový ocet. A každý druh octa má svou vlastní jedinečnou chuť a úroveň kyselosti. Při vaření se ocet často používá jako příchuť nebo konzervační látka do omáček, dresinků a marinád. Může být také použit jako změkčovač masa a jako kypřící prostředek do pečiva. Navíc se ocet někdy přidává i do čisticích roztoků, aby pomohl odstranit skvrny a dezinfikovat povrchy.

Proč vkládat sklenku octa do lednice

Pokud vás trápí zápach linoucí se z lednice, můžete ho odstranit velmi jednoduchým způsobem – sklenkou octa. Tu stačí vložit do lednice přes noc (tedy alespoň na 12 hodin). Ocet všechny nepříjemné pachy neutralizuje. Pokud to ovšem nepomůže, budete muset vsadit na další kroky. Nejprve vyjměte všechny potraviny z lednice a odložte je na chvíli stranou. Pro čištění lednice použijte slabý roztok octa smíchaného s vodou. Poté opláchněte a vysušte.

Pokud je zápach stále přítomen, můžete do lednice umístit šálky s kávou nebo aktivním uhlím. Tyto látky pohlcují pachy a pomáhají vyčistit vzduch v lednici. Ujistěte se také, že je v lednici správná teplota. Ta ideální teplota by se měla pohybovat mezi 2 a 5 stupni Celsia. Pokud po provedení těchto kroků stále cítíte nepříjemný zápach, měli byste zvážit kontaktování technika, který může lednici dále zkontrolovat.

Domácí čistič z octa na koupelnu

A tento pomocník skvěle bojuje i proti vodnímu kameni – musíte ho jen použít tím správným způsobem. Stačí si vyrobit čistič. Potřebovat budete:

  • Ocet
  • Vodu
  • Lahvičku s rozprašovačem

Smíchejte ocet a vodu v poměru 1:1 a nalijte směs do rozprašovače. Rozprašte čistič na oblasti koupelny, které potřebují vyčistit, například na stěny, podlahu, vanu, umyvadlo, kohoutky atd.

Nechte roztok působit několik minut, aby octová kyselina mohla rozpustit veškeré usazeniny a znečištění. Nakonec použijte čistící hadřík nebo houbu a pečlivě setřete oblasti koupelny, abyste odstranili zbytky znečištění a směsi octa a vody. Na mramorové nebo jiné citlivé povrchy v koupelně však čistič z octa raději nepoužívejte, protože kyselina v něm obsažená může narušit a poškodit povrchy.

Jak správně uspořádat potraviny v lednici?!

Jak používáte ocet v domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články