Jak na zažloutlé matrace a polštáře: Chce to jedlou sodu nebo ocet

Zažloutlé matrace a polštáře nemusí být noční můrou. Stačí je jen šikovně vyčistit domácími prostředky a budou jako nové.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ložnice patří mezi nejpoužívanější části domu či bytu – koneckonců, uvádí se, že spánkem trávíme až jednu třetinu života. To se bohužel podepisuje i na funkčnosti některých jejích částí – zejména matrace, polštáře a peřiny mohou rychle zažloutnout. K tomu může dojít z důvodu stárnutí, opotřebení, působení slunce, dlouhodobého vystavování vlhkosti a špíně či při používání nekvalitních pracích prostředků. Tyto faktory mohou ovlivnit barvu a kvalitu polštářů a vést ke žloutnutí. A co tedy tím?

Jak přírodně vybělit polštáře a matrace

Bělení polštářů a matrací lze provést několika přírodními a účinnými metodami, které nevyžadují bělidlo. Stačí si jen vybrat tu, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Jedlá soda a bělení lůžkovin

Nasypte velké množství jedlé sody na povrch polštářů nebo matrace. Nechte alespoň hodinu uležet a poté vysajte. V případě potřeby postup opakujte. Jedlá soda je přírodní deodorant, který pomáhá odstraňovat pachy a skvrny. Ale pozor – díky své jemnosti může ucpat motor vysavače. Proto luxujte po částech a mezi tím vždy vysavač pečlivě vyčistěte.

Pokud nebude soda dostatečně účinná, přidejte k ní peroxid vodíku. A jak na to? Smíchejte peroxid vodíku a jedlou sodu, abyste vytvořili pastu. Tu naneste na znečištěné místo, nechte několik minut působit a poté pečlivě setřete. Peroxid vodíku je totiž přírodní a levná alternativa bělidla, která dokáže účinně odstranit i odolné skvrny.

Jak vybělit polštáře a matrace bez bělidla iZdroj fotografie: Depositphotos

Bělení lůžkovin octem

Skvěle vám může pomoci i ocet, stačí ho jen naředit v tom správném poměru. Smíchejte stejné díly vody a bílého octa v rozprašovači. Poté nastříkejte roztok na znečištěnou oblast a nechte 30 minut působit. Nakonec vše opravdu pečlivě otřete vlhkým hadříkem. Ocet má přirozené bělící a deodorační vlastnosti, takže vaše matrace či polštáře budou opět vypadat jako nové.

Pokud nemáte rádi zápach octa, zkuste jeho alternativu. A tou je citronová šťáva. I její aplikace při bělení je velmi snadná: Na potřísněné místo vymačkejte čerstvou citronovou šťávu a nechte hodinu působit. Poté už jen polštář či matraci opláchněte vodou a máte hotovo. A jak to celé funguje? Citronová šťáva je přírodní bělicí prostředek, který (pokud jí dáte dostatek času k působení) dokáže odstranit i odolné skvrny.

Pomoci může i slunce

Přírodní prostředky však někdy nestačí a jejich působení je třeba vhodným způsobem podpořit. A čím? Vystavením na sluníčku. Sluneční světlo je totiž asi nejúčinnější přírodní bělicí prostředek vůbec. Pokud ho pustíte do své ložnice, pomůže vám vaše polštáře a matrace rozjasnit a osvěžit. Jednoduše je po vyprání umístěte ven a nechte slunce, aby pracovalo. Z výsledku budete rozhodně velmi příjemně překvapení.

Ovšem pozor – tento postup nikdy nesmíte používat na lůžkoviny plněné pravým peřím. To by totiž na sluníčku žluklo – koneckonců, proto naše babičky větraly peřiny a polštáře zásadně ve stínu. O nějakém prohřívání nebo bělení tedy rozhodně nemohla být ani řeč. Ovšem modernímu textilu sluníčko naopak spíše prospívá, u náplně z polyesteru a podobných materiálů se totiž rozhodně žluknutí bát nemusíte.

Jaké jsou vaše tipy pro udržení perfektního vzhledu polštářů a matrací?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články