Víte, co to znamená, když vidíte na obloze duhu? Význam dávno zapomenutých pranostik prozrazuje, co na ní hledat

                   

Také rádi pozorujete na obloze duhu? Pak možná nevíte, že i ona má v lidové slovesnosti své místo. Lidové pranostiky jí totiž přiřazují hned několik předností a vlastností. Projděte si známá i neznámá lidová úsloví a zkuste se jimi řídit i při péči o svou zahradu. Dost možná se vám to vyplatí.

Déšť se brzy vrátí

„Je-li duha světlá – bude opět do tří dnů pršet,“ – tak zní první lidové úsloví. Pokud tedy máte dojem, že má duha na obloze jinou intenzitu než obvykle, pak to dost možná značí právě fakt, že se na hezké počasí ještě jen tak těšit nemůžete. Podobných úsloví ovšem existuje více. Říká se také například ,že „má-li duha své konce v dolinách, bude deštivo.“

A velice podobné je i rčení, které tvrdí, že „sahá-li duha alespoň jedním svým koncem do vody, bude dlouho pršet.“ Dobře se tedy podívejte, odkud a kam vaše duha na obloze vede. Dost možná se tak dozvíte předpověď počasí i na další dny – kdo ví, možná budete na několik dní ušetřeni od tahání těžkých konví na zálivku.

Podívejte se i na tvar duhy

„Je-li duha nízká a plochá, značí to deštivé počasí,“ říká jedno lidové rčení. Duha sice obvykle na obloze vytváří krásně klenutý oblouk, ovšem nemusí to být pravidlem. Záleží například na tom, jaký aktuálně panuje lom světla. Pokud si nejste jistí, jak vaše duha běžně vypadá, pak si ji jednoduše pokaždé vyfoťte a navzájem jednotlivé obrázky porovnávejte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co znamenají dvě duhy na obloze

„Když má duha vedle sebe ještě duhu vedlejší, pořádně zaprší,“ říká jedna ze známých pranostik. A podobně zní i jiná, která praví: „Objeví-li se naráz více duh, hodně deště to slibuje.“ Takže spatříte-li více těchto nebeských úkazů vedle sebe, pak si od deště nejspíš jen tak neodpočinete.

Další přísloví o duze

„Objeví-li se duha při jasném povětří, bude pršet,“ – k tomu asi nelze nic dodat. Jestliže se duha objevila ještě dřív, než na vás vůbec dopadla dešťová kapka, určitě se vyplatí zajít pro deštník. Podobně zní i pranostika, jež sděluje toto: „Je-li duhu vidět při delším suchém období, následuje deštivé počasí.“

A aby byla sbírka lidových českých úsloví o duze kompletní, nezbývá, než dodat to poslední „pije-li duha vodu, potom dlouho prší.“ Takže pokud spatříte duhu ještě během deště, pak se nejspíš jeho konce hned tak nedočkáte. Alespoň tak to tvrdí lidová moudrost. Koneckonců, jak tvrdí Jules Romains: „Kdyby se občas počasí nezměnilo, polovina lidí by si neměla o čem povídat.“

Jak často vídáte na obloze během léta duhu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články