Do bubnu pračky vhoďte bobkový list, textilie si díky tomu udrží svoji barvu

Bobkový list obsahuje látky, které mohou pomoci chránit barvu látek před vyblednutím. Použít je můžete jen tak nebo ve formě odvaru.

Do bubnu pračky vhoďte bobkový list, textilie si díky tomu udrží barvu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V arzenálu zapomenutých domácích triků předávaných z generace na generaci se objevují i ty, zaměřené na praní prádla. A jedním z nich je i přidávání bobkového listu přímo do bubnu pračky – co všechno tohle oblíbené koření umí?

Odhalení účinku z bobkových listů

Ačkoli nepropůjčí vašemu oblečení vůni ani hebkost, kouzlo bobkových listů se projeví při záchraně omylem obarvených textilií, jak informuje web AAzdraví. Dokážou vám totiž pomoci zachránit obarvené oblečení a vdechnout mu zpět život – a to v původních barvách.

Jen tak i jako odvar

Bobkové listy můžete buď vhodit přímo do pračky (nejlépe vložené do vhodného sáčku), jak radí web iReceptář, ale jejich skutečná alchymie se rozvine až ve chvíli, když z nich uvaříte odvar a barevné oděvy do něj namočíte. V závislosti na objemu prádla vezměte hrst bobkových listů, zalijte je vodou a odvar přiveďte k varu. Jakmile se voda vaří, sundejte hrnec ze sporáku a nechte nálev 20 až 30 minut mírně vychladnout.

Bobkový list a skořice: Levná koření, která fungují perfektně jako hnojivo pro téměř všechny druhy rostlin

Do elixíru z bobkových listů ponořte odbarvené oblečení a nechte ho 3 až 4 hodiny působit. Pro zvýšení účinnosti vše čas od času jemně promíchejte. Po uplynutí stanovené doby oblečení důkladně vyždímejte a vyperte jako obvykle (buď v pračce nebo ručně). Tento kouzelný trik dokáže zázraky zejména s bílým oblečením, jak jsme se sami přesvědčili. Ale účinně navrací život i vybledlému barevnému oblečení. A vložený v botách bojuje i proti nepříjemnému zápachu, jak si Chalupáři-Zahrádkáři ověřili v minulosti.

Praní - vyprané prádlo iZdroj fotografie: Depositphotos
Do bubnu pračky můžete klidně vložit bobkový list spolu s prádlem. Pomůže vám udržet perfektní barvu textilií po dlouhou dobu

Chytrá sázka na jedlou sodu

Pro zvýšení účinku zvažte ještě při praní přidání několika lžic jedlé sody do svého běžného pracího prostředku. Poté spusťte prací cyklus vhodný pro vámi vybrané tkaniny. A pokud není prádlo silně znečištěné, můžete prací prostředek dokonce i zcela vynechat. Tento trik doporučujeme zejména pro oblasti s tvrdou vodou – jedlá soda totiž dokáže její působení z velké části eliminovat.

Je možné vyprat v pračce i boty? Tohle video vám odpoví jednou pro vždy

Jaké jsou vaše oblíbené triky pro praní prádla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články