Do nor na zahradě nalijte vodu, hraboši zmizí ze zahrady rychlostí blesku

V zahradě často řádí hraboši, myši a další hlodavci. Zjistěte, jak se jich rychle zbavit, aniž byste se museli uchýlit k jejich usmrcení.

Do nor na zahradě nalijte vodu, hraboši zmizí ze zahrady rychlostí blesku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jsou malí, na první pohled docela roztomilí, zvládnou po sobě ale zanechat pořádnou spoušť, jak informuje web ČeskéStavby. Hraboši a myši mívají v zahradě na svědomí poničený trávník, dřeviny, ale i znehodnocenou uskladněnou úrodu nebo zahradní náčiní v podobě prokousaných kabelů. Hlodavci se velice rychle rozmnožují, vyžeňte je tedy co nejrychleji. Pokud se vám příčí nezvané návštěvníky usmrcovat pomocí jedu nebo pastiček, obraťte proti nim jejich vlastní zbraň – dokonalý čich.

Hraboši a myši – pohroma v každé zahradě

Nejčastějšími ozubenými škůdci v zahradě bývají podle webu Potápníček hraboši a jejich příbuzní hryzci nebo norníci. Jejich přítomnost vám prozradí díry v zemi, které jsou vstupními vchody do podzemního labyrintu, jehož chodbičky vedou až k hnízdům. Jako nechtěný bonus vám hraboši připraví také okousanou kůru a kořeny stromků nebo zničené cibuloviny. V kůlně, sklepě nebo na půdě se lze setkat s myší, která nezpůsobuje jen materiální škody, ale přenášet může i nejrůznější nemoci, jak mi řekl můj známý zahradník.

Jak se zbavit krtka na zahradě

Krtek se zahradě vyhne obloukem, vyžene ho syrovátka s podmáslím

Hlodavci nesnáší aroma česneku

Všichni hlodavci mají společnou jednu věc – velice citlivý čich. Díky němu sice hravě najdou potravu, vy ho však můžete využít k jejich odstrašení. Účinnou zbraní je česnek. Vysázejte ho v zahradě tam, kde víte, že se hraboši rádi vyskytují. Na květinových záhonech můžete pěstovat okrasné česneky.

V místech, kde česnek vysadit nemůžete (například na trávníku), do děr umístěte nadrcené stroužky. Pomáhá vysadit i aromatické bylinky, jako je třeba máta, mateřídouška či tymián nebo do díry vložit pár větviček túje (o tom už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve).

Hraboši - chod do tunelu iZdroj fotografie: Mike McCune / Creative Commons / CC BY 2.0
Zbavte svou zahradu nezvaných hostů v podobě hlodavců. Pomozte si vodou nebo česnekem, na hraboše i myši totiž platí výrazné aroma

Pomozte si vodou

Abyste výše zmíněné způsoby vyhánění těchto hlodavců ještě podpořili, vezměte si k ruce zahradní hadici. Tu zastrčte postupně do všech nor, které najdete, a pusťte do podzemí pořádnou dávku vody. Pokud něco hraboši opravdu nesnáší, tak je to náhlá potopa. Uvidíte, že se z vaší zahrady odstěhují rychlostí blesku a hned tak se nevrátí.

5 jednoduchých pastí na myši

Jaké triky proti hrabošům znáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články