Krtek se zahradě vyhne obloukem, vyžene ho syrovátka s podmáslím

Krtek nebývá na zahradě právě vítaným hostem. Pokud ho ovšem chcete vyhnat, nemusíte se uchylovat k drastickým metodám.

Jak se zbavit krtka na zahradě i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Snažíte se vyhnat ze zahrady tyto nevítané hosty, ale prozatím nic nezabralo? Nezoufejte. Naštěstí existuje pár kuchyňských ingrediencí, které dokážou tyto vetřelce účinně zahnat. Mnohdy stačí jen jedna jediná aplikace a budete mít od těchto nevítaných vetřelců navždy pokoj.

Jak si připravit domácí repelent proti krtkům

Nechcete ublížit tvorovi, který vlastně jen tak trochu překopává zeminu na vaší zahradě, ale zároveň byste už konečně rádi měli úhledný trávník a úrodné záhony bez krtinců? Pak vsaďte na tohle přírodní řešení z kuchyně. Neškodí životnímu prostředí, krtkům ani rostlinám, které pěstujete. Podívejte se na směs, která bude vaší spásou.

Směs syrovátky a podmáslí

Smíchejte 1 šálek podmáslí se 3 šálky syrovátky – tyto poměry můžete zdvojnásobit, ale vždy v poměru 1:3. To zajistí správnou konzistenci a intenzivní vůni, kterou krtci nesnášejí. Nalijte malé množství toho repelentu do krtkova tunelu a poté najděte všechny další, které jen dokážete, a každou chodbu počastujte stejnou „medicínou.“ Kyselý zápach je krtkům velmi odporný a obvykle se brzy odstěhují.

Jak se zbavit krtka na zahradě iZdroj fotografie: Depositphotos

Páchnoucí česneková směs

Další metodou, jak zahnat krtky ze zahrady, je výroba přírodní štiplavé směsi z česneku. Rozdrťte celou palici a smíchejte ji s ricinovým olejem v libovolném poměru. Čím silnější směs, tím větší šance na úspěch. Poté vše aplikujte stejným způsobem jako repelent z podmáslí.

Pomůže i srst nebo ryby

Krtci také nesnášejí pach srsti domácích mazlíčků (např. psů či koček) nebo dokonce lidských vlasů. Velmi dobře pomáhá i vůně octa, sušené citronové kůry nebo i zbytků ryb. To všechno krtky také odpuzuje.

Krtka vypudí i rostliny

Pokud plánujete své květinové záhony teprve teď a přemýšlíte, co na ně zasadit, abyste zabránili případnému napadení krtky, inspirujte se tímto seznamem. Nejen, že zkrášlí vaši zahradu, ale také poslouží při vypuzení krtků. Za zmínku určitě stojí bazalka, okrasný česnek a měsíček – krtky dokážou vypudit přímo báječně, a to i z poměrně širokého okolí. A v záhonku vypadají skvěle. Často pomáhají také lilie nebo narcisy.

Krtek nebývá na zahradě právě vítaným hostem. Pokud ho ovšem chcete vyhnat, nemusíte se uchylovat k drastickým metodám. iZdroj fotografie: Pixabay

Naftalín: Silný odpuzovač krtků

Naftalínové kuličky, které se obvykle používají k ochraně oblečení před poškozením moly, mají silný a výrazný zápach, který krtci považují za velmi odpudivý. Strategickým umístěním naftalínu na své zahradě tak vytvoříte prostředí, kterému se krtci budou vyhýbat.

Začněte identifikací aktivních tunelů nebo krtinců a umístěte několik naftalínových kuliček přímo do otvorů. To uvolní štiplavý zápach a účinně vyžene krtky pryč. Nezapomeňte s nimi zacházet opatrně a vyhněte se přímému kontaktu s pokožkou nebo očima. Myslete také na to, že mohou být při požití toxické pro děti a zvířata, proto se ujistěte, že budou umístěny mimo jejich dosah.

Benzín: Neobvyklý repelent proti krtkům

Benzín je další překvapivou, ale účinnou metodou, jak vyhnat krtky ze zahrady. Stačí trochu nalít do všech krtčích chodbiček, které najdete, a za pár dní nebude po krtkovi na zahradě ani stopy.

Jak proti těmto nežádoucím návštěvníkům bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články