Jak se zbavit krtka na zahradě: Pomůže domácí past, odežene ho pach rybiny

Jestliže vám krtek na zahradě neustále dělá problémy, zkuste se ho zbavit pomocí jednoduché domácí pasti. Pomůže rybina.

Jak se zbavit krtka na zahradě i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Krtci jsou v zahradách běžnými škůdci a mohou způsobit značné škody vytvářením tunelů a krtin po celé její ploše. Ničí nejen vzhled zahrady, ale také narušují růst rostlin a poškozují trávník. Proto je důležité s těmito na první pohled nenápadným a mnohdy skoro nepolapitelnými tvory bojovat, vždy ovšem nejlépe pomocí účinných a humánních metod. Vyzkoušet může třeba past.

Jak vyzrát na krtka

Pokud se už na krtky vyzkoušeli téměř vše (a nic nezabralo), dejte ještě šanci vlastní domácí pasti, kterou snadno vyrobíte s pomocí snadno dostupných materiálů. Vezměte plastovou vodovodní trubku o průměru 7 až 8 cm, přibližně 15 až 20 cm dlouhou. Na oba konce trubky připevněte kovové desky (průměrem je přizpůsobte trubce, musí do ní skvěle zapadnout). Pomocí drátu zajistěte desky uvnitř trubky a upevněte šrouby na vnější straně ve spodní části.

Poté umístěte tuto domácí past do čerstvého krtčího tunelu a dobře ji zakryjte. Krtek během pohybu pod zemí jednoduše vleze do pasti a nebude z ní moci uniknout, a to díky její konstrukci podobné ventilu. Jakmile objevíte chyceného krtka, jednoduše ho vyjměte z pasti a odneste na vhodné místo dostatečně daleko od zahrady.

Vsadit můžete i na přírodní odpuzovače

Kromě použití pastí existuje několik lidových prostředků, které mohou pomoci vyhnat krtky z vaší zahrady. Tyto metody jsou bezpečné a šetrné k životnímu prostředí. Skvělá je například past z velké sklenice. Poblíž krtčího tunelu zakopejte 3litrovou skleněnou nádobu a vložte do ní nějakou návnadu, (například červy) a zakryjte ji třeba listím. Krtek se po čichu vydá za potravou, ovšem jakmile spadne do sklenice, už nedokáže vylézt.

Jak se zbavit krtka na zahradě iZdroj fotografie: Depositphotos

Zvukový plašič z lahve

Pomocí plastové láhve a kovových tyčí můžete vytvořit domácí plašič. Tyče zasuňte do země a láhev na ni umístěte dnem nahoru. Rotující pohyb láhve za větrných podmínek vytváří hluk a vibrace, které odpuzují krtky. Vsadit však můžete i na mnohem sofistikovanější kousek. Připravte si tyto pomůcky:

  • Prázdná PET láhev (nejlépe 2 litrová)
  • Ostrý nůž
  • Kus drátu
  • Několik kovových plíšků (například z plechovky)

Zbavte se uzávěru a vytvořte po obou stranách malé díry a těmi protáhněte drát. Tyto otvory poslouží jako nosič pro vaše plašiče na krtka.

Zdroj fotografie: Depositphotos iZdroj fotografie: Depositphotos

Na druhém konci drátu nebo tyče připevněte kovové plíšky (například kousky plechovky), které budou vydávat zvuk při komíhání plašiče ve větru. Vyberte vhodné místo pro umístění svého výrobku a máte hotovo.

Nepříjemné pachy si s krtky také poradí

Krtci mají vysoce vyvinutý čich, který lze skvěle využít k jejich vypuzení. Vezměte nepotřebné rybí hlavy a vložte je do krtčích tunelů, jejich nepříjemný zápach nesnášejí a jak se hlavy budu rozkládat, velmi rychle se vystěhují. Skvělé jsou také tekutiny se silným zápachem, jako je petrolej, ocet, nafta nebo rozpouštědlo. Nalijte je do krtin a počkejte, až začnou účinkovat.

Jak s krtkem na zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články