Do záchodu vylila citronovou vodu, vyšlo to levněji než drahé čističe toalet

K čištění toalety se skvěle hodí citronová voda – zbaví ji bakterií a zároveň ji perfektně provoní. A je mnohem levnější než běžná chemie.

Jak odstranit vodní kámen z výlevky, toalety nebo umyvadla i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Využitím síly přírodních ingrediencí, jako je například citronová kůra, můžete vytvořit velmi účinný čisticí prostředek na toaletu, který je cenově výhodný a zároveň šetrný k životnímu prostředí. Recept je velmi jednoduchý a zvládne ho opravdu každý.

Proč právě citronová voda

Citronová voda je díky své přirozené kyselosti a osvěžující vůni pro čištění toalet vynikající volbou. Kyselina z tohoto skromného ovoce dokáže účinně rozpouštět minerální usazeniny, skvrny a nečistoty a zanechá vaši záchodovou mísu bez poskvrnky. Příjemná vůně citronu navíc přetrvává a dodává vaší koupelně svěžest a příjemný pocit.

Složení domácího čističe toalet

K výrobě vlastního levného čističe na toaletu budete potřebovat jen několik snadno dostupných ingrediencí. Tento recept vyžaduje velkou plastovou láhev (přibližně 1,5 litru), jedlou sodu (hydrogenuhličitan sodný) a kůru z jednoho citronu a jedné limetky. Pokud nemáte zbytky kůry, můžete použít jednoduchý trik, jak ji z čerstvých citrusových plodů sloupnout.

 • Začněte tím, že odříznete oba konce citronu a limetky.
 • Opatrně vložte lžíci mezi dužinu plodu a kůru a pak postupujte kolem plodu a oddělte kůru od dužiny. Dbejte na to, abyste kůru odstranili vcelku.
 • Jakmile máte kůru sloupnutou, důkladně ji opláchněte vodou se špetkou soli, abyste odstranili případné zbytky vosku nebo pesticidů.
 • Citrusové slupky jsou nyní připraveny k výrobě domácího čističe toalet.
Splachování droždí do toalety proti zápachu iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud nechcete za čištěné domácnosti každý měsíc utrácet majlant, pak si vezměte k ruce osvědčené přírodní prostředky

Jak připravit čistič toalet

Jakmile máte potřebné ingredience, můžete začít s výrobou vlastního ekologického čističe toalet. Postupujte podle následujících kroků:

 • Citrusové slupky nakrájejte: Kůru z citronu a limetky nakrájejte na tenké proužky, aby se vešla do hrdla láhve.
 • Připravte si láhev.
 • Přidejte jedlou sodu: Použití nálevky pomůže zabránit případnému rozlití. Do láhve přidejte dvě čajové lžičky jedlé sody.
 • Vložte citrusové slupky: Opatrně vložte do láhve nakrájené citrusové slupky. Ujistěte se, že bez problémů projdou hrdlem láhve.
 • Naplňte studenou vodou: Nalijte do láhve studenou vodu, dokud nebude plná asi do dvou třetin.
 • Uzavřete a protřepejte: Uzavřete pevně uzávěr láhve a silně s ní zatřeste, dokud se jedlá soda zcela nerozpustí. Směs bude mít díky citronové a limetkové kůře živou citrusovou vůni.
 • Nechte ustát: Lahvičku skladujte na tmavém a chladném místě přibližně jeden týden. Během této doby dojde ke kvašení, při kterém se z citrusových slupek uvolní prospěšné čisticí látky.
 • Uvolněte plyn: Pravidelně láhev otevírejte, aby se uvolnily plyny, které se během kvašení nahromadily. Poté ji znovu uzavřete.
 • Přelijte do láhve s rozprašovačem: Po týdnu je roztok připraven k použití. Opatrně jej přeceďte do lahve s rozprašovačem pomocí trychtýře a zbavte slupek. Pak už vše stačí jen použít jako čistič.

S usazeninami vám pak skvěle pomůže obyčejná mouka.

Jak se o čistotu své toalety staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články