Konečně fungující bělicí metoda: Osvědčená finta vybělí i to nejzašlejší prádlo, dokonale ho vyčistí a dodá mu nádhernou vůni

V průběhu času jakékoli bílé věci zežloutnou, objeví se na nich velmi odolné skvrny. Lze je však odstranit jednoduchým způsobem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bílé textilie časem zešediví, zežloutnou a absorbují do sebe nejrůznější prach a nečistoty. V důsledku toho přestanou být reprezentativní. Oblečení se tak hodí už jen na doma a bytové textilie spíše zkazí vzhled místnosti a naznačují, že dům nemá právě pečlivou hostitelku. Vybělit některé druhy textilu je však opravdu těžké. V takových situacích proto přicházejí na pomoc osvědčené lidové metody.

Bělení pomůže olej i soda

Ty nejlepší lidové recepty žádné extra přísady nepotřebují. Naopak – pokud se obrníte trochou trpělivosti, vyjde vás celé bělení poměrně levně, přitom bude jeho účinek srovnatelný s profesionálními bělícími prostředky z obchodů. Jeden z nich vypadá takto:

  • 1 lžička rostlinného oleje
  • 1 lžička sody
  • 1/2 šálku jakéhokoli suchého pracího prášku
  • 1 lžička soli
  • 5 litrů vody

Všechny ingredience rozmíchejte ve vodě a nalijte do dostatečně velkého hrnce. Do vody poté vložte prádlo tak, aby bylo zcela ponořené. Postavte hrnec na sporák a přiveďte k varu. Od této doby si odpočítejte 5 minut a hrnec odstavte. Během varu nezapomeňte prádlo promíchat. Jakmile voda vychladne, stačí prádlo už jen běžně vyprat v pračce. Uvidíte, že bude jako nové.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bělení zvládne i peroxid vodíku

Máte čistě bílé prádlo (například prostěradlo nebo basic trička), které potřebujete vybělit opravdu rychle a účinně? Pak můžete vyzkoušet i další recept. Budete potřebovat:

  • obyčejný prášek na praní (tekutý)
  • 100 ml 3% peroxidu vodíku
  • 100 ml čpavku

Oblečení vložte do pračky a do zásobníku na prací prostředek nalijte všechny výše zmíněné složky. Počkejte, až se nasákne vodou a zahřeje (pokud je to možné, perte prádlo při teplotě 60 stupňů), poté stiskněte pauzu. Nechte prádlo odpočívat půl hodiny.

iZdroj fotografie: Pixabay

Následně spusťte mycí cyklus znovu. Po vyprání budou vaše textilie stejně sněhově bílé jako kdysi! Nemusíte se bát, tato kombinace čisticích prostředků rozhodně nezpůsobí žádné poškození vaší pračky. Naopak – může ji pomoci zevnitř pořádně vyčistit.

Jak rychle vybělit záclony

A co dělat, pokud se potřebujete soustředit spíše na bělení domácích jemných textilií? Pak vyzkoušejte trochu jiný postup. Řeč je o použití škrobu. Materiálu vašich záclon tento prostředek neublíží, ale zároveň bude jeho použití opravdu efektní. Nejprve je však třeba záclony vyprat v pračce, a to na jemný režim. Zároveň je vhodné pro tento úkon používat speciální sáčky na prádlo, aby nedošlo k poškození záclon, třeba o buben.

Něco takového se totiž opravuje jen obtížně. Nakonec je nutné záclonu posypat škrobem, ve vhodné nádobě zalít vodou a nechat 6 hodin máčet. Nakonec ji propláchněte a pověste na okno ještě mokrou, aby uschla (zkuste se co nejvíce obejít bez ždímání). Uvidíte, že záclona opět získá zpět svou nádhernou barvu.

Jak vyčistit záclony bez praní a bez žehlení

Jaké jsou vaše triky pro dosažení sněhově bílého prádla?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články