Domácí hnojivo z hořčičného semínka: Rostlinám dodá sílu a vyživí je natolik, že porostou rychleji

Abyste letos vypěstovali opravdu velkou a sladkou zeleninu, nemusíte sahat po hnojivech z obchodu. Ta účinná si snadno připravíte i z domácích zdrojů.

Hořčičné semínko jako výživa i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Také toužíte po obří, sladké a křupavé zelenině? Tato vize se může stát skutečností a tajná přísada je překvapivě jednoduchá: hořčičný prášek. Podle webu AgroKbTrade je totiž při péči o zahradu doslova neocenitelný.

Recept na obří zeleninu

Příprava tohoto zázračného elixíru pro vaši zeleninu zahrnuje jednoduchý nálev z drceného hořčičného semínka, azofosky (či jakéhokoli vyváženého NPK hnojiva) a dřevěného popela. Tato směs vyživuje půdu, obohacuje ji o dusík a humus a slouží jako přírodní prostředek proti nejrůznějším škůdcům. Pro dva zahradní záhony je dobrým výchozím bodem kilogram hořčičného prášku, stejné množství popela a půl kilogramu zmíněného hnojiva.

  • Hořčičný prášek: Působí jako zlepšovač půdy, dodává jí dusík a humus a zároveň podle webu RozdílnéRytmy odpuzuje škůdce.
  • Azofoska: Dodává fosfor, draslík a dusík ve snadno vstřebatelné formě.
  • Dřevěný popel: Dodává velké množství makro- a mikroživin, podporuje bujný růst a zlepšuje chuť (úloze popelu při výživě zeleniny se Chalupáři-Zahrádkáři věnovali nedávno).

Tyto složky důkladně promíchejte a směs rovnoměrně rozdělte do řádků záhonů. Přesnost není rozhodující, vaše zahrada už si s tím poradí.

Postřik proti housenkám může být levný, pomůže jedlá soda

Jak na ekologickou ochranu zelí před škůdci: Stačí ho poprášit čedičovou moučkou

Proč hnojit zeleninu?

Stejně jako každá rostlina potřebuje i zelenina ke svému růstu stálý přísun živin. Ve volné přírodě se tyto živiny přirozeně cyklicky mění, ale na zahradě jsou nároky mnohem vyšší a přirozené procesy s nimi ne vždy dokážou držet krok. Hnojením nejen stimulujete produkci, ale také posilujete imunitní systém rostlin, zlepšujete jejich celkový zdravotní stav a zvyšujete jejich odolnost vůči stresu.

Aby byla letos vaše úroda zeleniny opravdu bezchybná, pohnojte ji už teď tím správným prostředkem. Výsledkem budete mile překvapeni. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byla letos vaše úroda zeleniny opravdu bezchybná, pohnojte ji už teď tím správným prostředkem. Výsledkem budete mile překvapeni

Hořčice a její prospěšnost pro zahradu

Použití hořčičného prášku však na zahradě rozhodně nekončí u zeleniny. Naopak – nabídne i mnoho dalších pozitivních účinků.

  • Zlepšuje zdraví půdy: Díky tomu, že hořčice podporuje živý ekosystém v půdě, zlepšuje celkové prostředí, ve kterém vaše zelenina roste.
  • Odpuzuje škůdce: Přírodní sloučeniny obsažené v hořčici působí na mnoho běžných škůdců, kteří zeleninu napadají, a představují tak organickou metodu ochrany proti škůdcům.
  • Zlepšuje chuť: Živiny, které hořčice a její doprovodné složky poskytují, přispívají ke sladší a chutnější zeleniny.

Čím hnojíte zeleninu na své zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články