Jak na ekologickou ochranu zelí před škůdci: Stačí ho poprášit čedičovou moučkou

Aby si zelí zachovalo svou šťavnatost a křupavost, musíte ho především ochránit před útoky škůdců. Pomůže čedičová moučka.

Postřik proti housenkám může být levný, pomůže jedlá soda i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zelí, často označované jako „král staročeských stolů“, zaujímá v naší kuchyni opravdu významné místo. Je nezbytnou součástí mnoha tradičních pokrmů – a nejlépe samozřejmě chutná to vypěstované doma. Aby jeho kvalitu skutečně nic nenarušilo, musíte mu mimo jiné zajistit i efektivní, a pokud možno ekologickou ochranu před škůdci. Pomoci vám může jeho poprašování čedičovou moučkou.

Význam ekologické ochrany zelí

Staré zemědělské přísloví říká: „Kdo nestříká, ten nejí“. Na tomto rčení je kus pravdy, protože napadení škůdci může během několika týdnů zdecimovat i ten největší záhon. Není však třeba hned sahat po produktech z obchodů – velmi dobře vám poslouží i nejrůznější přírodní pomocníci. Ekologické ochrany zelí před škůdci lze dosáhnout jednoduchým postupem známým jako poprašování. Ten spočívá v posypání rostlin jemně mletými a práškovými látkami, které si se škůdci mnohdy poradí stejně dobře jako chemické postřiky.

Zajímavé je, že k tomuto poprašování lze použít prakticky cokoli – třeba i obyčejnou bílou mouku, i když je po datu spotřeby a jinak by se vyhodila. Poprašování by se mělo provádět buď večer, nebo brzy ráno. Tato metoda je bezpečná, účinná a šetrná k životnímu prostředí.

Ekologickou ochranu zelí před škůdci zajistí čedič

Postup však bývá o něco účinnější, pokud místo běžné mouky vsadíte na tu z čediče. Budete ji potřebovat v množství 1 až 2 kilogramy na 100 metrů čtverečních zahrady. Při její aplikaci je však třeba vyhnout se jejímu vdechnutí, to totiž může vést k dýchacím potížím. A proč je čedič lepší než obyčejná mouka? Jakmile ho totiž déšť spláchne do půdy, obohatí ji o zdraví prospěšné látky. S výživou hlávek pak může pomoci dusičnan vápenatý.

Pomůže i vratič nebo mýdlo

Další ekologicky šetrná metoda ochrany zelí před škůdci spočívá v postřiku rostlin výtažkem z vratiče nebo roztokem mýdla a jedlé sody. Můžete například smíchat 100 mililitrů tekutého mýdla s 10 litry vody nebo jednu čajovou lžičku jedlé sody se dvěma litry vody a uvidíte, která kombinace zabere právě na vaše škůdce nejlépe. Opravdu se to vyplatí, tradiční chemické metody ochrany zelí totiž mohou ohrozit jeho chuť a potenciálně také poškodit životní prostředí. Ovšem u poprašování zelí čedičovou moučkou nic podobného nehrozí.

Jak na ekologickou ochranu zelí před škůdci: Pomůže vám čedič iZdroj fotografie: Pixabay

Co si ještě pohlídat

Zelí potřebuje slunné místo, ale zároveň by mělo být chráněno před silnými větry. Půda by měla být dobře propustná, bohatá na živiny a mírně kyselá. Před výsadbou zelí je vhodné půdu připravit – provzdušnit, odstranit plevele a přidat kompost nebo hnojivo. A myslete také na to, že tato zelenina potřebuje pravidelnou zálivku, a to zejména během suchých období. Při zálivce dejte pozor na to, aby půda na záhonu nebyla příliš promočená.

Jaké jsou vaše triky pro maximalizaci úrody zelí?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články