Tajemství dokonale provoněné domácnosti odhaleno: Domácí osvěžovač vzduchu z pár surovin strčí do kapsy i aroma difuzéry

Použitím několika jednoduchým ingrediencí lze vyrobit osvěžovač, který trumfne ty z o obchodu cenou i výdrží. Naučte se to.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Freepik
                   

Příjemně provoněná domácnost je vizitkou každé hospodyňky. Není však třeba se spoléhat na umělé osvěžovače vzduchu. Naopak – pokud sáhnete doma do spíže, můžete si domácnost provonět na dlouhé hodiny. Jediné, pro co možná budete muset do obchodu, je kvalitní esenciální olej – pokud ho však použijete tím správným způsobem, pak se vám investice do něj bohatě vyplatí.

Jak vyrobit domácí osvěžovač vzduchu

Pro výrobu toho šikovného pomocníka budete potřebovat jen pár pomůcek a ingrediencí. A co by vám nemělo chybět?

  • jedlá soda
  • esenciální olej
  • vidlička
  • sklenice s víčkem
  • šroubovák
  • kladivo
  • malá svíčka

Postup výroby je velmi jednoduchý. Nejdříve si připravte sklenici. Tu i její víčko vymyjte teplou mýdlovou vodou a dobře vysušte. Pokud je to třeba, můžete z jejích stěn odstranit i samolepky, které vypadají nevzhledně – na její funkčnosti však nic nezmění, takže si tuhle námahu můžete ušetřit. Jakmile budete mít hotovo, s pomocí šroubováku a kladiva udělejte do víka 5 až 7 otvorů. Následně je třeba tento základ pro svíčku dobře připravit.

vune-osvezovac-potpourri-susene-kvety iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na domácí osvěžovač vzduchu

Poté jednoduše dovnitř nasypte trochu jedlé sody (měla by tvořit vrstvu silnou asi jeden centimetr) a přidejte k ní 10 kapek libovolného esenciálního oleje podle vašeho výběru. Na obalu musí mít opravdu napsáno esenciální nebo také éterický. Jedině to zaručuje, že jde o zcela přírodní produkt, který nebude mít na vaše zdraví žádné negativní účinky. Nakonec obě tyto složky dobře promíchejte vidličkou.

Tedy už zbývá jen umístit libovolnou svíčku doprostřed sklenice a zapálit ji. Po tomto úkonu sklenici uzavřete víčkem a pár minut počkejte. Velmi brzy se do okolí začne šířit velmi příjemná vůně, která vydrží i dlouhou dobu po zhasnutí svíčky. A když svíčka přestane po několika dnech vůni vydávat, jednoduše přidejte opět pár kapek esenciálního oleje. Za pár korun si tak můžete provonět domácnost na dlouhé dny.

Co přimíchat do jedlé sody

Existuje však i množství čistě přírodních ingrediencí, které v tomto osvěžovači dokážou díky teplu produkovanému svíčkou uvolňovat velmi příjemné aroma. Do jedlé sody tak můžete přimíchat jemně nadrcené kousky bylin, koření apod. A které z nich vám udělají nejlepší službu? Pokud milujete koření, pak bude vaším želízkem v ohni například fenykl, nové koření, anýz, kmín, skořice, římský kmín apod.

vune-osvezovac-potpourri-susene-kvety iZdroj fotografie: Depositphotos

Z bylin pak velmi výrazně voní například měsíček, levandule, chryzantéma, heřmánek, růže či šalvěj. A máme-li na mysli léčivé byliny, pro které lze sáhnout do domácí lékárničky, pak lze do domácího osvěžovače zařadit také mátu, šalvěj, majoránku, citronovou trávu, vratič, meduňku, levanduli, citronovou verbenu, bazalku, tymián, estragon, oregano, mateřídoušku, yzop, koriandr, rozmarýn nebo třeba výrazný pelyněk.

Jakým prostředkům pro osvěžení domácnosti dáváte přednost vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články