Jak přežít sezónu klíšťat: Domácí repelent na bázi esenciálních olejů

Ochraňte sebe i své děti před klíšťaty a vyrobte si doma repelent z vaší oblíbené vůně. Nejenže je příjemný na těle, ale navíc udrží tyto parazity od vás co nejdál.

i Zdroj fotografie: Dunpharlain / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Příjemné dny plné sluníčka kazí venku parazitická klíšťata, která v trávě číhají na svou oběť. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se tohoto nepříjemného hmyzu zbavit a ochránit před ním sebe i svou zahradu. Za pár korun a bez nebezpečných chemických látek si doma vyrobíte přírodní repelent, který je šetrný k životnímu prostředí i vašemu zdraví.

Jak vypudit klíšťata ze zahrady

Tito parazité si libují ve vlhkém a tmavém prostředí, proto byste se takovým místům měli vyhýbat. Na okraji zahrady také můžete vytvořit zátiší, kde jim bude příjemně a nebudou mít důvod stěhovat se blíže k vašemu domovu. K tomu vám poslouží například štěrkopísek, zetlelé listí, třísky i kompost. Tuhle oázu nebudou chtít za žádnou cenu opustit.

Keře a byliny proti klíšťatům

Některé druhy rostlin dokážou klíšťata od vaší zahrady udržet co nejdál. Mezi aromatické byliny, které ozdobí a provoní vaší zahradu, a navíc vyženou tento problematický hmyz, patří levandule, rozmarýn, máta, kopretina nebo vratič. Vysaďte tyto byliny poblíž míst, kde se klíšťata vyskytují nejvíce nebo na místa, kde chcete s rodinou trávit volný čas. Takto si budete moci vychutnat příjemný a bezpečný pobyt venku.

jak se zbavit klíšťat iZdroj fotografie: Depositphotos

Co na zahradě nesázet

Naopak byste se měli vyhnout druhům, jejichž vůně klíšťata přitahuje nebo je alespoň nesázet tam, kudy by se mohla dostat na vaši zahradu. Jedná se zejména o lilie a netýkavky. Ty přitahují pozornost vysoké divoké zvěře, která s sebou mimo jiné přináší spoustu parazitů. Abyste návštěvám těchto hostů předešli, můžete také ošetřit povrch plotu sprejem proti vysoké zvěři.

Důležitá je péče o mazlíčky

Nejčastěji do vašeho domova přinese parazity váš čtyřnohý domácí mazlíček. Po každé procházce venku byste proto svého zvířecího společníka měli zkontrolovat a preventivně jej před klíšťaty a jinými parazity chránit. K tomuto účelu pomáhají speciální obojky, kapky nebo dokonce pilulky, které je zvládnou před různými druhy hmyzu ochránit.

Vyrobte si přírodní repelent

K přípravě přírodního prostředku proti klíšťatům budeme potřebovat 20 kapek esenciálního oleje pelargonie, 10 kapek esenciálního oleje tomkovice vonné, 5 kapek levandule a 5 kapek citronely. Ty smíchejte se 125 ml čistého lihu nebo alkoholu a přelijte do nádoby s rozprašovačem. Hotovou směs před každým použitím protřepte a naneste na kůži nebo oblečení.

Jak se chráníte před klíšťaty vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články