Domácí tablety do myčky: Kupované už nebudou potřeba, hravě je nahradí soda s kyselinou citronovou

Pokud se vám nechce utrácet za stále dražší a dražší prostředky na mytí nádobí, vyrobte si vlastní z jednoduše dostupných surovin.

i Zdroj fotografie: Daniel78 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Používáním domácích tablet do myčky nádobí nezajistíte jen zářivě čisté nádobí, ale přispějete také ke zdravějšímu životnímu stylu a udržitelnějšímu světu. Tyto jednoduché, ale účinné tablety nabízejí účinné mytí bez ekologických a zdravotních problémů spojených s komerčními čisticími prostředky.

Běžné tablety do myčky nádobí

Komerční tablety do myčky nádobí jsou směsí různých chemických látek určených k odstraňování mastnoty, bílkovin a skvrn. Bohužel některé povrchově aktivní látky, enzymy, bělidla a konzervační látky, jsou sice při čištění účinné, ale ne vždy jsou také šetrné k našemu zdraví nebo životnímu prostředí. A problémem je samozřejmě i jejich cena. Chalupář-Zahrádkáři vyvrací i další mýty, kolující o myčkách nádobí.

Celý život jste plnili myčku špatně. Jak ji efektivně naplnit, aby nádobí bylo dokonale čisté a vyleštěné

Ekologické tablety do myčky nádobí

Oproti běžné drogerii je tedy domácí výroba tablet do myčky nádobí nejen jednoduchá a cenově výhodná, ale představuje také krok k udržitelnějšímu životnímu stylu. Co budete potřebovat? Tenhle recept mi poradila moje teta a funguje skvěle. „Suroviny doporučuji kupovat na internetu, vyjdou levněji než v drogerii,“ přidává svůj tip také čtenářka Daniela N. z Havířova.

  • kalcinovaná soda
  • jedlá soda
  • kyselina citronová
  • voda

V misce smíchejte jeden šálek kalcinované sody, půl šálku jedlé sody a čtvrtinu šálku kyseliny citronové. K suchým přísadám postupně přidejte půl šálku vody. Směs by měla mít konzistenci mokrého písku. Pokud je příliš suchá, přidejte více vody; pokud je příliš lepivá, přidejte více jedlé sody. Tuto směs pevně vtlačte do formiček na ledové kostky a naplňte je až po okraj. Tablety nechte 5 až 6 hodin zaschnout a poté je vyklepněte a uložte.

Zapínání eko režimu na myčce iZdroj fotografie: Depositphotos
Domácí tablety do myčky nádobí můžete snadno nahradit směsí sody a kyseliny citronové. Je to opravdu jednoduché

Univerzálnost domácích tablet do myčky nádobí

Tyto domácí tablety se ovšem neomezují pouze na mytí nádobí. Jejich univerzálnost se rozšiřuje na různé úklidové práce v domácnosti:

  • Čištění trouby a grilu: Rozpusťte tabletu v malém množství vody a vytvořte pastu. Tuto pastu naneste na mastné povrchy, nechte chvíli působit a poté setřete houbičkou, jak doporučuje web ProŽeny.
  • Magazín iReceptář ji zase doporučuje na čištění toalety: Vhoďte tabletu do nádržky toalety, abyste zachovali svěžest při každém spláchnutí. Případně vložte tabletu přímo do záchodové mísy, nechte ji působit alespoň 20 minut a poté ji v rukavicích vydrhněte.
Pět tipů na domácí čisticí prostředky

Na jaké domácí úklidové prostředky nedáte dopustit vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články