Domácí taktika na odehnání slimáků: Pivo jednoduše nesnesou

Pivo je pro zahradu opravdu univerzálním pomocníkem. Nejen, že pohnojí rostliny, ale také si dokáže poradit s otravnými slimáky.

Jak se zbavit všech slimáků i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slimáci mohou být na zahradách opravdovou hrozbou, protože se živí listím, květinami a zeleninou. Naštěstí nemusíte při jejich likvidaci vždy sahat jen po chemii. Podle webu Nápadov si s nimi poradí i obyčejné pivo.

Pivo a slimáci – jasná dvojka

Slimáky pivo doslova magicky přitahuje, a to díky vedlejším produktům kvašení, které vytvářejí onen typický kvasnicový zápach (ten opravdu milují). A proč? Je to jednoduché, jak nám vysvětlila zahradnice Jana K. z Heřmanova Městce. „Aroma napodobuje vůni rozkládající se organické hmoty, kterou se slimáci přirozeně živí. Když nastražíte past s pivem, slimáky vůně přiláká, vlezou do nádoby a obvykle se utopí.“

Jak vytvořit účinnou pivní past

Najděte dostatečně hlubokou nádobu, například plastový kelímek nebo malou misku, a zakopejte ji do půdy tak, aby byl okraj na úrovni země. Tím zajistíte, že slimáci budou moci snadno vlézt dovnitř. Nádobu poté naplňte asi do tří čtvrtin levným pivem. Kvalita piva není rozhodující a fungují i nealkoholické verze. My v redakci obvykle použijeme nějaké zbytky, které zůstaly po grilování, a funguje to skvěle. Past pravidelně kontrolujte a vyprazdňujte a podle potřeby pivo doplňujte. A kam ji dát?

Boj se slimáky vyhraje každý: Zlaté taktiky hubitelů škůdců, které s plži zatočí o sto šest a navždy zamezí jejich návratu na zahradu

Pokud to jen trochu jde, zakopejte ji nejlépe do blízkosti nejvíce postižených míst na zahradě nebo jednoduše tam, kde se slimáci často vyskytují. Vyhněte se naopak místům, která jsou snadno přístupná domácím zvířatům nebo volně žijícím živočichům, aby nedošlo k nechtěnému poškození vašeho nového výtvoru.

Naučte se využívat organické zbytky ze své domácnosti na zahradě, a ušetřete tím životní prostředí i peníze. Rostliny tak ochráníte před škůdci. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud se potřebujete zbavit slimáků v zahradě, nemusíte hned sahat po chemii. Velmi dobře se osvědčilo i pivo.

Vaječné skořápky a kávová sedlina

Ale použít můžete i tzv. bariéry, jak radí web TVHobby. V okolí rostlin proto rozsypte rozdrcené vaječné skořápky nebo kávovou sedlinu. Abrazivní struktura těchto materiálů obvykle slimáky od jejich návštěvy odradí. A podobně můžete použít i měděnou pásku. Kov totiž reaguje se slizem slimáků a vytváří mírný elektrický šok, který je odradí. O tom už Chalupáři-Zahrádkáři psali podrobněji v předchozím článku.

5 tipů, jak na slimáky bez chemie – snadné a jednoduché

Jak bojujete proti slimákům v zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články