Dejte slimákům sbohem: Odežene je kus mědi, pochytá je droždí a popel

Zbavte se jednou provždy těchto otravných škůdců a ochraňte před nimi svou úrodu. Vyzkoušejte jednu z těchto osvědčených metod.

Jak se zbavit všech slimáků i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Abyste si mohli vychutnat sezonu plnou čerstvých a šťavnatých plodů, musíte svým rostlinám zajistit tu nejlepší péči. Nejjednodušší a nejefektivnější způsob, jak se vypořádat se škůdci, je předejít preventivně jejich výskytu. Pomocí těchto jednoduchých triků svou zahradu účinně ochráníte a užijete si opravdu bohatou a chutnou úrodu.

Zbavte se slimáků bez chemie

Používání insekticidů a různých chemických přípravků může být z dlouhodobého hlediska pro vaši zahradu velmi nebezpečné. Nejenže tyto prostředky nefungují pouze na jediný druh hmyzu, ale zahubí i ty, které jsou pro správné fungování zahrady prospěšní nebo dokonce nezbytní. Pokud se toužíte snadno a účinně zbavit škůdců, sáhněte raději po ekonomičtějším a ekologičtějším řešení.

Měď proti slimákům

Skvělým a opravdu efektivním způsobem, jak svou úrodu před šneky a slimáky ochránit, je vyrobit přírodní bariéru. K tomu vám poslouží měděná páska, kterou instalujete okolo záhonů nebo jednotlivých rostlin. Výhody tohoto způsobu ochrany je, že je odolná i vůči dešti a dalším povětrnostním podmínkám, takže nemusíte ztrácet čas ani utrácet peníze za instalaci dalšího měděného materiálu.

Jak se zbavit všech slimáků iZdroj fotografie: Pixabay

Bariéra ze zbytků

Při ochraně svých rostlin můžete také využít některé organické zbytky z vaší domácnosti. Velmi dobře vám poslouží kávová sedlina, dřevěný popel nebo vaječné skořápky nadrcené na menší kousky. Každou směs stačí v dostatečně silné vrstvě nasypat okolo rostlin a nechat působit. Nejen, že se slimáci přes ně nedostanou, ale navíc v záhonu poslouží jako bohatý zdroj výživy. Po každém dešti i zálivce však musíte vytvořit bariéru novou.

Past na slimáky z droždí

Tyto škůdce lze také přilákat na voňavou a chutnou návnadu a chytit je tak do pasti, ze které nebudou moci vylézt. K tomu můžete využít například půl lžičky droždí smíchaného s jednou lžičkou mouky, lžičkou cukru a trochou vody. Směs nalijte do plastového kelímku a zakopejte do země tak, aby jeho okraje splývaly s okolím. Slimáci se dostanou dovnitř, ale nebudou moci vylézt. Vám pak stačí je jednoduše zlikvidovat. Podobně bude fungovat také pivo.

Rostliny proti slimákům

K odstrašení slimáků lze využít i některé aromatické druhy bylin. Tyto škůdce zaručeně odradí vůně majoránky, česneku, mateřídoušky nebo šalvěje. Vysaďte proto tyto rostliny na strategických místech (okolo záhonů nebo jako obrubu celé své zahrady) a předejděte výskytu šneků a slimáků jednou provždy.

5 tipů, jak na slimáky bez chemie

Jak bojujete proti slimákům v zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články