Otravní slimáci se na zahradu nevrátí, odpudí je trocha piva

Slimáci nejsou na zahradě vítanými hosty. Díky šikovným trikům se však s nimi můžete vypořádat opravdu snadno.

i Zdroj fotografie: Geo Lightspeed7 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zahradničení může být relaxační a příjemná zábava, ale dokáže být také velmi frustrující. A to zejména ve chvíli, kdy škůdci začnou poškozovat vaše rostliny a plodiny. I když může být lákavé používat k jejich odstranění chemické pesticidy, je důležité si uvědomit, že tyto chemikálie mohou poškozovat životní prostředí a mají také negativní účinky na samotné rostliny. Naštěstí existuje spousta přírodních a účinných metod, které můžete použít k hubení škůdců na své zahradě, aniž byste se uchýlili ke škodlivým chemikáliím.

Slimáci milují obyčejné pivo

Slimáci mohou na vašich rostlinách napáchat velké škody (zejména v noci). Chcete-li se jich zbavit, umístěte kolem rostlin nádoby s pivem nebo mlékem v rozestupech jednoho metru. Slimáky pivo přitahuje, rychle se však utopí v nádobě. Půdu kolem rostlin můžete také pokrýt jehličím nebo větvičkami jalovce, které slimáci považují za neatraktivní. Zbylým nápojem pak můžete pohnojit květiny.

Mšice a jak na ně

Mšice jsou drobný hmyz, který může na vašich rostlinách napáchat značné škody (a to vysáváním mízy z listů a stonků). Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak je eliminovat. Pro začátek si stačí omotat si lepicí pásku kolem ruky lepicí stranou směrem ven a jemně s ní přetřít listy a stonky. Mšice se přilepí na pásku a lze je poté opravdu snadno zlikvidovat. V blízkosti rostlin můžete vysadit i měsíčky, pažitku nebo česnek, protože tyto rostliny pomáhají odhánět mšice.

S běláskem zatočí vhodné bylinky

Bělásek zelný patří mezi obzvláště obtížné škůdce. Dospělí motýli totiž mohou naklást vajíčka na listy vašich rostlin. Z vajíček se pak vylíhnou larvy, které mohou na vašem zelí, kapustě nebo třeba kedlubnech způsobit značné škody. Abyste zabránili těmto krásným motýlům klást vajíčka, zasaďte do blízkosti záhonů vhodné bylinky, jako je například kopr, fenykl nebo anýz. Tyto bylinky uvolňují vůni, která bělásky odpuzuje.

Slimáci nejsou na zahradě vítanými hosty. Díky šikovným trikům se však s nimi můžete vypořádat opravdu snadno. iZdroj fotografie: Freepik

Komáři dokážou pobyt na zahradě znepříjemnit

Komáři mohou být na obtíž, když se snažíte užít si na své zahradě vlahý letní večer. Naštěstí existují přirozené způsoby, jak je udržet mimo váš osobní prostor. V blízkosti oblastí, kde trávíte volný čas, můžete například umístit květináče s bazalkou, levandulí nebo eukalyptem, protože tyto rostliny vydávají velmi specifickou vůni, která je komárům značně nepříjemná. Esenciální oleje z těchto rostlin můžete použít také jako náplň do difuzéru nebo rozprašovače.

Jak se zbavit vos na zahradě

Vosy mohou být nebezpečné, zvláště pokud máte alergickou reakci na jejich bodnutí. Abyste je udrželi mimo svou zahradu, můžete spálit malé množství kávové sedliny v ohnivzdorné nádobě. Kouř z kávové sedliny je pro vosy nepříjemný a zažene je.

Krtci už škody nenapáchají

Krtci mohou být na zahradě velkým problémem, protože hloubí tunely a vytvářejí valy, které mohou poškodit rostliny a plodiny. Abyste krtky odradili, můžete jim do tunelů nalít mýdlovou vodu nebo česnekovou tinkturu. Tyto silné vůně je od návratu odradí.

Jak škůdce na své zahradě likvidujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články