Domácí vyčištění stříbra a šperků navrátí jejích původní lesk a vzhled

                   

Stříbro používáme nejen na špercích, ale také na mnohých dekorativních předmětech. Bohužel s postupem času tyto předměty postupně zachází – takže daný objekt vypadá starý nebo špinavý. V takovém případě ale není potřeba kupovat drahé prostředky na čištění stříbra: vystačíte si s tím, co už většinou máte doma. Jaké jsou triky na čištění stříbra?

Proč stříbro „stárne“?

To, že stříbro zachází a vypadá špinavé, je způsobeno hned dvěma důvody:

  • působení sirovodíku v atmosféře v malém množství,
  • kontakt s chemickými látkami (přírodní či syntetické – například oblečení).

Bohužel, „stárnutí“ stříbra se nedá zabránit, existuje ale několik způsobů, jak stříbro opět oživit. Ať už tedy máte stříbrnou misku, šperky nebo příbory, využijte některou z následujících účinných látek.

Zubní pasta

Zubní pasta je jedním z nejlepších triků na čištění stříbra – a také jedním z nejméně očekávaných. Běžně se ale používá k například k odstranění drobných škrábanců z laku vozidla. Stříbrné předměty nejprve omyjte teplou vodou a jemným mýdlem. Tím lehce uvolníte nečistoty. Poté do nich vetřete malé množství zubní pasty. Nechte působit pět minut a poté dobře osušte čistým hadříkem.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Hydrogenuhličitan sodný

Hydrogenuhličitan sodný – neboli jedlá soda – je účinným spojencem na čištění mnohých povrchů v domácnosti. Z jedlé sody a vody si připravte pastu, kterou aplikujete na stříbro tak, že ji jemně třete hadříkem. Poté vysušte. Toto čištění vás bude stát méně než 5 Kč.

Hliníková fólie

Čištění stříbra pomocí hliníkové fólie (nebo-li alobalu) je jeden z nejjednodušších a přitom nejúčinnějších triků. Stačí, když si najdete dostatečně velkou nádobu, do které se vejdou leštěné předměty. Tuto nádobu potáhněte alobalem a naplňte ji horkou vodou. Přidejte sůl a vložte stříbrné předměty. Po 15 minutách je očistěte vlhkým hadříkem.

Banánová slupka

Banánovou slupkou jdou skvěle vyčistit například mince. Vnitřní částí slupky banánu přetřete všechny předměty, které potřebujete vyčistit. Poté práci dokončete vlhkým hadříkem nebo žínkou. Usušte.

Citrón

Žádné domácí práce se neobejdou bez citrónu! Jedná se o velmi populárního pomocníka v několika různých záležitostech čištění. Citronem jen stačí otřít předměty, které potřebujete očistit. Pokud chcete, aby čištění bylo ještě efektivnější, přidejte trochu soli.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články