Kočka a vánoční stromek jsou odvěcí nepřátelé. Naštěstí existují jednoduché kroky, jak oba před sebou ochránit

Kočka je od přírody hravé stvoření a instalace vánočního stromečku je pro ni zdrojem nekonečné zábavy. Jak vše zabezpečit, aby se jí nic nestalo.  

 

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Majitelé těchto roztomilých stvoření už určitě řešili nějakou vánoční nehodu, nebo se jí alespoň snažili zabránit. Kočky se při pohledu na svítící a šustící dekorace nemohou udržet a většinou berou instalaci vánočního stromku jako přímou výzvu ke hře. V obývacím pokoji mají najednou zábavní park, se kterým si ale nesmí hrát. Tak proč jim to alespoň trochu neulehčit.  

Čeho se u stromku vyvarovat

Pokud vaše kočka už nějakou ozdobu z vánočního stromku ukořistila a teď ji honí rozjásaně po obývacím pokoji, zkuste ji rozptýlit něčím jiným, aby o ozdobu ztratila zájem. Důležité ovšem je, aby rozptylující vjem nepřišel přímo od pána. Nesmí si myslet, že je za řádění s dekorací odměněna. Řešením je kočku nenápadně odlákat už osvědčenou frází, či hračkou a zbytečně ji tak neprovokovat. Nevhodné je věšet na vánoční strom ozdoby z jídla, nebo jiné pochutiny.  

Pro domácího mazlíka jsou nebezpečné také dekorační světýlka, háčky, na kterých ozdoby visí, a nakonec také samotný strom. Hrozí spolknutí háčků a malých částí. Kabel od světýlek přímo vybízí k zakousnutí. Nezabezpečený strom pak může spadnout a někomu ublížit. Světýlka a háčky je nejlepší z vánočních dekorací úplně vyřadit a nahradit vhodnou alternativou, nebo je alespoň dostatečně zabezpečit.  

kocka o vanocich iZdroj fotografie: Pexels

Užijte si vánoční svátky bez nehody 

Základem pro prožití vánočních svátků bez nehody, je určitě pevné zabezpečení celého vánočního stromu. Vyplatí se investovat do kvalitního stojanu a samotný strom ještě vlascem upevnit ke zdi. Ale pozor na zakopnutí, nebo uškrcení. Samozřejmostí jsou chrániče na elektrické kabely a také eliminace konzervačních látek v případě živého stromu v květináči. Jednou z možností, jak udržet kočku dál od vánočního stromu je nepustit ji vůbec do místnosti.

Na trhu jsou kromě jiných vychytávek k dostání zábrany do dveří proti kočkám. Jsou podobné klasickým zábranám pro batolata, jen vyšší. Variantou jsou také různé pachové spreje, které kočku odradí. Jejich aplikace však zpravidla není jednorázová a musí se několikrát opakovat. Ať už se rozhodnete jakkoliv, vždy mějte na paměti, že hra a dovádění jsou kočičí přirozeností. Nikdy proto nepoužívejte k výchově svého kočičího přítele metody, které by mu mohly způsobit bolest a narušit tak důvěru mezi vámi.  

Jak bráníte vánoční stromek před zvířaty?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články