Dosáhnout zeleného trávníku je hračka, stačí použít popel

Pro některé je práce na zahradě oblíbeným koníčkem, pro jiné nezbytnou povinností. Ale třeba péči o trávník si můžete usnadnit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože se většina lidí snaží, aby jejich trávník byl v co nejlepším stavu, přehnaná péče vás ve skutečnosti může připravit o spoustu času i energie. Některým činnostem je možné se úplně vyhnout, aniž by to způsobilo nějaký vážný problém, jak radí web ZahrádkářskáPoradna. I přesto zůstane vaše travní plocha ve skvělém stavu a vytvoříte tak lepší podmínky i pro další živočichy, kteří by vaši zahradu mohli navštívit.

Jak o trávník správně pečovat

Někdy je největším problémem snažit se dosáhnout dokonalého vzhledu trávníku. Přehnanou péčí totiž ve skutečnosti lze nadělat mnohem více škody než užitku. I když jsou vaše úmysly dobré, neustálé sekání trávy a boj s plevelnými rostlinami mohou vaší zahradě výrazně přitížit a negativně ovlivnit nejen její vzhled, ale přímo celý ekosystém, tvrdí web AbecedaZahrady.

I váš trávník může být bujný jako z pohádky. Poznejte 6 tipů a všichni sousedi budou závidět

Chemická hnojiva nepotřebujete, stačí popel

Jedním z takových příkladů je používání chemických hnojiv. Ve skutečnosti je skvěle nahradí popel, který obsahuje mnoho fosforu a draslíku a jako bonus i značné množství nejrůznějších minerálů. Stačí ho na trávník rozhodit v takovém množství, aby vše vypadalo lehce šedivě – pak už ho jen dobře zalijte a máte hotovo. Jednou do měsíce taková péče bohatě stačí, jak jsem se sama přesvědčila (používám popel zbylý po grilování).

Co s plevelem v trávníku

Existuje velké množství druhů plevelných rostlin, které se ve větší nebo menší míře vyskytují téměř v každé zahradě. Většina lidí je likviduje, jakmile je mezi trávou objeví, přitom některé druhy mohou být dokonce prospěšné. Pomáhají zadržovat vodu v půdě, slouží jako výživa pro některé druhy hmyzu a různé škůdce mohou dokonce odstrašit.

Popel pro výživu trávníku iZdroj fotografie: Freepik
Pro některé je práce na zahradě oblíbeným koníčkem, pro jiné nezbytná povinnost. Ale třeba péči o trávník si můžete usnadnit

Časté používání herbicidů a jiných chemických postřiků je navíc nebezpečné jak pro životní prostředí, tak i domácí zvířata, malé děti a vaše vlastní zdraví. Zaměřit byste se měli jen na ty plevelné rostliny, které jsou považovány za vysoce invazivní a jejichž rozmnožování a rozrůstání by mohlo způsobit vážné problémy. Pokud však budete trávník udržovat zdravý a hustý, plevelným rostlinám nezbude příliš místa. A důležité je také správné sekání, více o něm Chalupáři-Zahrádkáři psali v tomto článku.

Jak v létě správně pečovat o trávník

Jak pečujete o trávník v průběhu roku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články