Proč nikdy nesekat trávu na přímém slunci: Kromě úpalu si koledujete o zničený trávník

Tato chyba vás připraví o dokonalý a zdravý trávník. Vyhněte se jí a nahraďte naučené zlozvyky mnohem šetrnějšími a bezpečnějšími návyky, kterými své zahradě prospějete.

Dřevěný popel určitě nevyhazujte – poslouží jako hnojivo i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dobrý stav trávníků je nejen estetickou záležitostí, ale také funkčním prvkem stmelujícím celou zahradu. Jedině zdravá tráva dokáže v půdě zadržovat vodu a zabránit tak jejímu vysychání i v teplejších a slunnějších letních dnech, ale i po zbytek roku. Jedině tak bude vaše zahrada dokonalým místem pro aktivní odpočinek i relaxaci vás i celé vaší rodiny a zároveň prospěšnou a fungující složkou celého ekosystému.

Jak správně pečovat o trávník

Dlouhé letní dny plné horkého slunce jsou pro trávník opravdovou zátěžovou zkouškou. Velmi snadno dochází k jeho spálení nebo znehodnocení, což negativně odnáší i půda. Zhoršuje se její struktura a ztrácí se její úrodné vlastnosti. Abyste tomuto předešli, měli byste se zaměřit na to, kdy a jak často trávník ideálně sekat.

Proč jsou vysoké teploty problém

Čím vyšší jsou teploty a čím menší výskyt dešťových srážek, tím pomaleji trávník na vaší zahradě poroste. Přesto byste na jeho sekání neměli zcela zapomínat. Mohl by se v něm totiž začít rozrůstat plevel, který když vysemení, napadne celou zahradu včetně záhonů s okrasnými a užitkovými rostlinami. Je proto doporučováno sekat trávu jednou za dva týdny.

Popel pro výživu trávníku iZdroj fotografie: Freepik

Jak vhodně sekat trávu

Ať už sekáte trávu kdykoliv, nikdy byste ji neměli zkrátit na velikost menší než 4 až 5 centimetrů. To vede k nadměrnému vysoušení jednotlivých stébel i půdy pod nimi. Zároveň byste tuto činnost měli provádět v době, kdy se zahrada nachází ve stínu. Takto jí zajistíte ideální podmínky pro regeneraci.

Kdy je nejlepší čas na sekání trávy

Úplně nejhorší doba, kdy sekat trávu, je mezi 11. a 16. hodinou. Vhodné nejsou ani časná rána, přestože venkovní teploty jsou často mnohem příjemnější. Rosa, která se drží na stéblech trávy, se totiž přenáší na nože sekačky, které se tak mnohem rychleji tupí. Mokrá tráva je také mnohem těžší na sběr i další manipulaci. Nejlepší čas je proto v podvečer, kdy intenzita slunce slábne a přes noc má tráva dostatek času na zotavení.

Další způsoby, jak pečovat o trávník

Přestože by se vodou mělo šetřit, při dlouhotrvajícím suchu nezbývá nic jiného, než trávu zalít. Pro tento účel, stejně jako zalévání rostlin v záhonech, se vyplatí shromažďovat dešťovou nebo užitkovou vodu. Náklady na údržbu zahrady se vám tak výrazně sníží, aniž by jakkoliv strádala. Dbejte také na odstraňování plevelných rostlin a zbavujte se škůdců, kteří by mohli celou vaši práci zhatit.

Jak v létě pečovat o trávník

Jak pečujete o svůj trávník v létě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články