Jak zbavit trávník otravného mechu: Pomocnou ruku podá ocet

Mech v trávníku potěší málokterého majitele zahrady. Kromě pravidelné údržby vám pomůže s jeho likvidací i obyčejný kuchyňský ocet.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V lese jsou měkké mechové polštářky hodné obdivu, na zahradě už ale tolik nepotěší. Jeho přítomnost v trávníku totiž signalizuje, že s ním něco není v pořádku. Obírá trávník o důležité živiny a kazí jeho vzhled. Ačkoliv mech roste stejně rychle jako plevel, existují možnosti, jak se ho zbavit. Než sáhnete po chemických přípravcích, vyzkoušejte ekologického pomocníka ze spíže – mech zkrotí ocet.

Proč se objevil mech v trávníku

Jednoduše proto, že tu má skvělé podmínky – mechu vyhovuje těžká, ubitá a vlhká půda. Pokud má navíc kyselé pH (hodnota vyšší než 5,5), můžete si být jistí, že se na trávníku objeví. Nenechte se však mýlit, mech vydrží i v pro něj velmi nepříznivých podmínkách včetně dlouhodobého sucha. Může se tedy objevit i na suchých a slunečných místech, kde byste ho ani nečekali. Kromě trávníku ho můžete objevit také mezi dlažebními kostkami.

Na mech v trávníku platí ocet

Zbavit se mechového koberce můžete celkem jednoduše za pomoci chemických přípravků nebo zelené skalice. Než se k tomu však uchýlíte, vyzkoušejte levnou a ekologickou metodu. Připravte si roztok z octa a vody, které smíchejte v poměru 1:2. Směsí vydatně postříkejte trávník tam, kde se tento nepříjemný návštěvník objevil. Můžete ji použít i na mech na dlažbě. Metoda má jedinou nevýhodu – působí jen krátkodobě a je potřeba ji tedy opakovat. V případě, že nezabere, budete muset odkyselit půdu a použít trávníkové hnojivo proti mechu a plevelu.

Sekání trávníku iZdroj fotografie: Pixabay

Hezký trávník vyžaduje péči

Hustý zelený koberec se bez odpovídající péče neobejde. Dvakrát do roka – na jaře a na podzim – je vhodné ho provzdušnit. Jde o účinný způsob likvidace plevele a mechu. Nesekejte trávník příliš nakrátko, neudrží si tak potřebnou vláhu a začne slábnout. Trávník pravidelně přihnojujte speciálním hnojivem a proti všem nežádoucím plevelům se pravidelně vypravujte s hráběmi. Bude-li silný a zdravý, mech bude mít mnohem menší šanci ho ovládnout.

Návod na správné hnojení trávníku.

Jak bojujete s mechem v trávníku vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články