Jarní péče o trávník aneb jak dosáhnout, aby byl zelený a hustý

Nejen vzhled vypovídá o celkové kvalitě a stavu trávníku. Dopřejte mu tu nejlepší péči a zkrášlete celou svou zahradu. Na toto byste rozhodně neměli zapomínat.

i Zdroj fotografie: DuffDudeX1 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Stejně jako se staráte o vysazené rostliny, měli byste pravidelnou péči dopřávat i trávníku. Jeho stav ovlivní kvalitu půdy i celkové zdraví celé vaší zahrady. Zaměřte se na tyto kroky a postarejte o tuto zelenou pokrývku. Zdravě rostoucí trávník nemusí sloužit pouze jako estetická složka. Kromě zdravého vzhledu má několik dalších funkcí, pro které se vyplatí udržovat jej v té nejlepší kondici.

Zaměřte se na zdraví trávníku

Pokud je trávník ve skvělém stavu, může dokonce zlepšit kvalitu vzduchu na vaší zahradě. Zachycuje prach a další částice, a navíc produkuje kyslík. Jeho silný kořenový systém pomáhá minimalizovat vznik erozi půdy. Další skvělou funkcí je, že vám poslouží jako klimatizace pro váš dvorek, protože si dokáže poradit i s vysokými teplotami a silným slunečním žárem v letních dnech. Zdravý a hustý trávník také pohlcuje zvuk a vytváří útulný prostor pro vás a celou vaši rodinu.

Jak o trávník správně pečovat

Aby na vaší zahradě mohl trávník plnit všechny tyto funkce, je potřeba věnovat jeho údržbě pravidelně dostatek času a energie. Jedině se správnou péčí bude celá vaše zahrada prospívat. Tyto kroky byste nikdy při jeho údržbě neměli zanedbávat. Jen tak bude okolí vašeho domu prospívat.

Popel pro výživu trávníku iZdroj fotografie: Freepik

Odstraňujte spadané listí

Pro zachování vitality vašeho trávníku věnujte pozornost jeho stavu. Trávník pravidelně sekejte a odstraňujte z jeho povrchu spadané listí a další nečistoty. Silná vrstva znečištění, plevele nebo jiných organických zbytků může bránit v průchodu světla a vzduchu a kvalita trávníku se tím zhorší. Posekanou trávu se však doporučuje nechat na místě, funguje totiž jako mulč, takže zadusí plevel a dodá zpět do půdy potřebné živiny.

Jak správně zalévat trávník

Aby váš trávník prospíval, vyberte si k jeho zalévání tu nejlepší dobu. Ideální čas pro zavlažování je ráno před 10. hodinou. Silné slunce a vysoké teploty by jinak mohly zmařit všechnu vaši práci a vodu rychle odpařit. Nezalévejte trávník večer, protože tím vytváříte vhodné vlhké prostředí pro rozmnožování škůdců a šíření chorob. Trávu na zahradě zalévejte méně často, ale vydatně. Tím pomůžete rozvinout její silný kořenový systém.

Věnujte pozornost půdě

Než se pustíte do větších ošetřovacích prací půdy, zkontrolujte její kvalitu pomocí testu. Zjistěte, jakých hodnot dosahuje pH a množství jednotlivých prvků v ní zastoupených. Jakmile budete znát přesné hodnoty, můžete vhodnými hnojivy trávník přikrmit a potřebné živiny do půdy doplnit. Nezapomeňte půdu jednou za čas prokypřit, abyste zlepšili propustnost vzduchu ke kořenům. Prospějete tím nejen trávníku, ale i mikroorganismům žijícím v půdě.

Jak správně pečovat o trávník na zahradě

Jak pečujete o trávník na své zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články