Naučte se správně používat dřevo na vytápění – pokud ho do kamen nebo krbu naskládáte správně, zvýšíte jeho účinnost.
Prvním krokem k optimalizaci účinnosti spalování dřeva je podle webu KrbyLevně stanovení potřebného množství, které je třeba do kamen naskládat. Na tomto počátečním nastavení do značné míry závisí rychlost hoření dřeva. Ale to samo o sobě nestačí.
Jak naskládat dřevo do kamen
Začněte tím, že dřevo v kamnech naskládáte těsně, vrstvu po vrstvě. Jednoduše uspořádejte polena zdola nahoru, začněte většími kusy, následně středně velkými a skončete menšími podpalovači. Je velmi důležité odstranit veškeré mezery mezi dřevem a zajistit tak kompaktní sestavu. Jakmile je dřevo v kamnech úhledně srovnáno, zahajte proces zapalování.
Oheň začněte rozdělávat od vrcholu naskládané pyramidy, protože menší podpalovací dřevo má tendenci se rychle vznítit a vytvářet značné množství tepla. Ačkoli tento způsob může prodloužit proces zapálení, dům zahřeje opravdu velmi rychle. Tato jednoduchá, ale účinná technika nejenže pomáhá šetřit dřevo, ale také není náročná na váš čas. Zajistí vám teplejší domov, nižší výdaje a ekologičtější životní prostředí. A to za trochu té práce navíc stojí.
Je topení dřevem výhodné?
V porovnání s klasickými zdroji vychází překvapivě jako nejúspornější zdroj vytápění podle webu Alza palivové dřevo – jeho použití představuje pouhou šestinu výdajů vynaložených na elektrické topení. A své využití má i dřevěný popel, který při tomto procesu vzniká. Zajímat aby vás také mohlo, proč topení přes noc nevypínat nebo proč pod něj dávat sklenici se solí – o obojím jsme už na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také psali.
Jak zužitkovat dřevěný popel
Pokud vás nebaví neustále odklízet popel a hledáte zdroj paliva, při jehož spalování vzniká minimum zbytků, nehledejte nic jiného než dřevo. Nejenže při spalování dřeva vzniká méně popela, ale tento odpad z kamen na dřevo může sloužit i k jiným účelům než jen do popelnice. Díky jeho 100% přírodnímu složení lze dřevěný popel použít jako hnojivo na zahradách. „Tento způsob hnojení zajišťuje, že půda dostane základní živiny, jako je draslík, vápník a hořčík, které jsou klíčové pro její optimální fungování,“ radí čtenář Karel B. z Třince.