Dům, který lidé obývají již více než tři století, spojuje historii s moderní dobou

                   

Na samém cípu jihozápadní Anglie se rozkládá hrabství Cornwall, k němuž patří i ostrovy Scilly. Jde o území, které bylo pro svou rozmanitost a bohatství přírodních zdrojů osídleno již od období pravěku. Pro Cornwall jsou typická menší města a vesnice, jediný skutečným městem je katedrální město Truro, které je zároveň i hlavním městem hrabství.

V Cornwallu se dochovalo velké množství církevních i světských historických staveb a zdaleka ne všechny slouží jako památky. Řadu z nich představují domy sloužící dosud ke svému původnímu účelu.

iZdroj fotografie: Design Studio

Dům téměř na pobřeží

Jednou z takových nemovitostí, kterou si můžete i krátkodobě pronajmout, je domek z 18. století, který se nachází na pobřeží Atlantického oceánu, na území obce St Agnes, ležící v blízkosti krásných písečných pláží Perranporth a Trevaunance Cove lemovaných útesy.

Možnost přebývat v prostorách, kudy kráčela staletí, však něco stojí a chcete-li zde strávit celý týden, musíte si připravit téměř 2000 EUR. Za to se vám však dům kromě jedinečné atmosféry odmění i výhledem na útesy a okolní louky a starobylé, zachovalé zahrady. Velkou výhodou domu je, že je obyvatelný celoročně a pobyt v něm tak není omezen jen na teplejší měsíce v roce, jak tomu u některých zejména původních historických staveb často bývá.

iZdroj fotografie: Design Studio

Pokud jde o vnější vzhled domu, zaujme především doškovou střechou, tak typickou pro anglický venkov. V souladu s místními stavebními tradicemi je dům natřen na bílo.

Přes práh historie

Jakmile otevřete dveře, vcházíte z 18. století do moderního světa, který vám poskytne veškerý komfort, bez něhož si většina lidí již neumí svůj život představit. Propojení minulosti a současnosti je však nenápadné a velice vkusné. Interiér je překvapivě prostorný, převládají v něm přírodní materiály jako je dřevo, kámen, a kožešiny.

Možná byste čekali, že dům bude působit ponuře, ale opak je pravdou. Je velice světlý, k čemuž přispívají

  • francouzská okna lemující celou jednu stěnu
  • bíle natřené zdi
  • podlahy ze dřeva světlé barvy.

Krb s otevřeným ohněm v obývacím pokoji úplně vybízí k večernímu posezení s anglickým čajem a románem Charlese Dickense. Do venkovní květinové zahrady, která dům obklopuje, lze vejít i z vnitřní zimní zahrady, která umožňuje těšit se z vnitřních rostlin a pohledu ven i v zimním období. Dostatek světla zajišťuje v těchto prostorách také prosklený strop. Díky svému unikátnímu spojení historie a současného světa a také díky blízkosti dramatického mořského pobřeží je tento dům opravdu výjimečný a pobyt v něm, jakkoliv krátký, by pro každého jistě představoval nezapomenutelný zážitek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články