Za pomalou Wi-Fi si častokrát můžeme sami: Velkou roli hraje špatné umístění routeru nebo nevhodné materiály v jeho okolí

Rychlé Wi-Fi připojení je v domácnosti velmi důležité. Nikdo nechce čekat na načtení každé stránky po dlouhou dobu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na internetové připojení v domácnosti i na pracovišti jsou v současné době kladeny velmi vysoké nároky. Může za to jak aktuálně populární homeoffice, tak i distanční výuka, ke které se stále vrací především studenti vysokých škol. Skutečnou rychlost internetu si však umí změřit jen málokdo. Obvykle se lidé spíše spoléhají na to, co jim slíbil jejich poskytovatel, než na skutečný výkon, který ani neumí změřit. Ve skutečnosti na tom není vůbec nic složitého a pokud naměříte výkon slabý, můžete ho snadno optimalizovat.

Jak změřit rychlost internetu doma

Pro začátek zjistěte, jak rychlý internet doma máte. Jen subjektivní hodnocení členů rodiny nestačí – chce to držet v ruce skutečná fakta. Potřebovat budete jen dvě věci:

  • co nejmodernější stolní počítač či notebook
  • a přímé připojení k modemu.

Pokud druhému požadavku nerozumíte, nevadí – hned vám ho vysvětlíme. Pro začátek se soustřeďte na výběr počítače, na kterém budete rychlost internetu měřit. Musí být vybaven moderním systémem a zároveň mít vyřešeny všechny aktualizace, jejichž absence by ho mohla zpomalovat. Dopřejte mu také přímé připojení k domácímu modemu – jinými slovy k připojení k internetu budete potřebovat kabel, protože s pouhopouhou Wi-Fi si rozhodně nevystačíte. Nakonec také ukončete všechny procesy běžící na pozadí. V tom je celý trik.

Signál wi-fi a jak ho zesílit iZdroj fotografie: Depositphotos

Co vám napoví rychlost internetu

Před tím, než začnete měřit, však musíte provést ještě několik opatření. Především ukončete všechny náročné aktivity jako streamování či skypování a zbavte se i všech připojených zařízení (obvykle to bývá například televize). Teprve poté můžete začít s měřením. Stačit vám bude libovolný on-line nástroj, který po připojení změří vaši DSL rychlost. To je důležité, protože pokud máte pomalé běžné připojení, nemůžete mít rychlou ani Wi-Fi. A jak vypadají hodnoty?

  • 20 Mb/s – nezbytné minimum, vystačí vám jen pro brouzdání na internetových stránkách,
  • 50 Mb/s umožní i pohodlné shlédnutí videí apod.
  • rychlost nad 100 Mb/s je pak absolutní špička.

Příliš mnoho Wi-Fi zařízení

Pokud je však vaše DSL rychlost vysoká, a přesto se potýkáte s pomalou Wi-Fi, budete muset odhalit příčinu. Často za to mohou vlny, které do domácnosti vysílají jiná zařízení. Může jít o mikrovlnku, dětskou chůvičku nebo jakýkoli spotřebič s digitálním displejem. Pokud jich je v domácnosti příliš nebo se nachází v blízkosti zařízení přijímajícího Wi-Fi, mohou rychlost vašeho bezdrátového spojení velmi zpomalit.

Signál wi-fi a jak ho zesílit iZdroj fotografie: Depositphotos

Dejte pozor na frekvenci

Různé vlny mají samozřejmě různou frekvenci a nejvíce se ruší ty, které „vysílají“ stejně. Router bývá často naladěn stejně jako mikrovlnka, a je proto vhodné držet tato zařízení co nejdál od sebe.

Materiály v okolí routeru

A v neposlední řadě nelze zapomínat ani na materiály, které mohou průchod Wi-Fi signálu zpomalit. Častým viníkem bývá v domácnosti především tónované sklo nebo předměty naplněné vodou (typicky třeba větší akvárium). I tyto elementy je proto vhodné držet od routeru co nejdál.

Jak spokojeni jste s rychlostí vaší Wi-Fi?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články