Snadné čištění pračky: Dvě tablety na nádobí do bubnu a usazeniny se zápachem jsou pryč

Pokud není pračka perfektně čistá, nebude čisté ani prádlo, které pro vás vypere. Vyčistěte ji jednoduchým a levným způsobem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / MLBSWA06 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jak poznáte, že je s vaší pračkou něco špatně? Obvykle se zní jak první začne linout nepříjemný odér. Prádlo po vyprání také může být našedlé a nepříjemně zapáchat. A pokud máte pračku s automatickým přepočítáváním času podle váhy a znečištění oblečení, začnou se její probíhající cykly zdánlivě bez důvodu prodlužovat

Proč vlastně pračka zapáchá

A proč vás pračka trápí těmito problémy? Důvodů může být hned několik. Problémem může být například špatné umístění: pokud je pračka umístěna v prostoru bez dostatečného přísunu vzduchu, může se v ní hromadit vlhkost a plísně, což může způsobovat nepříjemný zápach. Vše podpoří i zavírání pračky ihned po doprání a vyjmutí prádla, což je v českých domácnostech častým nešvarem.

Dalším častým důvodem je rovněž použití nepřiměřeného množství pracího prášku – pokud ho totiž používáte příliš mnoho, může se v pračce hromadit a způsobovat zápach. Rovněž zanesený filtr může přispívat k hromadění nečistot a vlhkosti v pračce, díky čemuž tento spotřebič páchne. Abyste se toho problému zbavili, musíte svou pračku pravidelně čistit a udržovat. A jak na to?

Čištění pračky tabletami do myčky

Existuje několik domácích metod, které můžete použít k odstranění nečistot a usazenin z pračky. Mezi ty nejefektivnější patří použití tablet do myčky. Jednoduše stačí vhodit dvě do bubnu pračky a pračku zapnout na vyvářku (respektive na ten nejdelší a nejteplejší program). Poté je ovšem třeba spustit prací cyklus ještě jednou, aby se odstranily i případně zbytky chemie. Pokud se vám ovšem tento komerční prostředek používat nechce, můžete vsadit i na jiné metody. Pomoci vám dokáže třeba ocet a soda.

Čištění pračky tabletami do myčky iZdroj fotografie: Depositphotos

Smíchejte 1/2 šálku octa a 1/4 šálku sody bikarbony a nalijte směs do pračky. Spusťte pračku na nejdelší cyklus a nejvyšší teplotu (samozřejmě bez prádla) a nechte ho dojet do konce. Tento postup pomůže odstranit usazeniny a nečistoty a také odstraní z pračky všechny nepříjemné pachy. A skvěle pomáhá i citron. Jednoduše nalijte šťávu z jednoho citronu přímo do pračky a zapněte ji na stejný program, jako v případě použití sody a octa. Kyselina citronová pomůže odstranit usazeniny a zároveň odstraní nepříjemné pachy.

Sůl a kyselina zvládnou staré usazeniny

Jestliže však máte doma pračku, kterou jste dlouho nečistili, budete muset sáhnout po účinnějších prostředcích. Proto smíchejte 1/4 šálku soli a 1/4 šálku kyseliny citronové a tuto směs nasypte do bubnu pračky. Spusťte pračku na vyvářku a máte hotovo. Pro ještě silnější vyčištění však přidejte během dalšího cyklu půl šálku obyčejného octa a proveďte totéž.

Pamatujte si ovšem, že před použitím jakékoli z těchto metod byste měli vždy pečlivě pročíst návod k použití pračky a ujistit se, že daná metoda nenaruší její funkci nebo nepoškodí vnitřek. U některých typů praček je totiž čištění octem nebo sodou výslovně zapovězeno.

Jaká je vaše oblíbená metoda čištění pračky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články