Profesionála nevoláme, matraci čistíme domácím přípravkem. Peněženka si odpočine a nám se lépe usíná

Naučte se, jak vyčistit matraci octem velmi efektivně a přitom levně. Zbavíte se nejenom odolných bakterií, ale také zápachu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Freepik
                   

Říká se, že spánkem trávíme přibližně třetinu svého života. Věrným společníkem je nám při tom matrace. Zastává však velmi náročnou pozici – koneckonců, právě na ni padají všechny zbytky pokožky a vlasů a za noc může pohltit až půl litru našeho potu. Není tedy divu, že to na ní zanechává následky. A jak si tedy poradit s jejím čištěním?

Čištění matrace obyčejným octem

Pokud vám záleží na co nejrychlejší akci, a přitom nechcete investovat do drahých čisticích prostředků, pak jednoduše sáhněte po octu. Připravte si roztok vody a octa, a to v poměru 2:1. Jakmile budete mít hotovo, naneste tento čistič hadříkem na potřísněná místa matrace. Nebojte se tekutinu dovnitř dobře vetřít. Po několika minutách místo vytřete do sucha jinou textilií a nechte doschnout na vzduchu. Po skvrnách nebude ani památky.

Může také nalít ocet do postřikovače (bohatě postačí 5% koncentrace) a matraci jím postříkat, aby se zbavila bakterií a dalších patogenů. Udělejte to ráno a do večera ji nechte vyschnout. Po nepříjemném zápachu nebude ani památky. A pokud chcete svou ložnici navíc i provonět, můžete do rozprašovače přidat i pár kapek esenciálního oleje, například z patchouli či levandule. Mnoho éterických olejů (včetně zmíněných) má kromě příjemné vůně také antibakteriální, antiseptické a protiplísňové vlastnosti.

Čištění matrace obyčejným octem iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Čištění matrace peroxidem vodíku

Pokud se potkáte s odolnými skvrnami například od moči, pak použijte kombinaci jedlé sody, peroxidu vodíku a bílého octa. Postup pro čištění matrace je v tomto případě následující: matraci nejprve posypte sodou a poté ji zastříkněte trochou octa. Počkejte půl hodiny až hodinu dokud směs nezaschne. Po uplynutí této doby jednoduše prášek oprašte. Nakonec vtírejte dovnitř matrace peroxid vodíku krouživými pohyby s pomocí houbičky, abyste se zbavili i těch nejodolnějších skvrn.

Jak vyčistit páchnoucí matraci

Pokud se k nepříjemnému znečištění matrace pojí zápach, pak vsaďte na jakýkoliv jemný mycí prostředek. Nemusíte kupovat nic speciálního, postačí vám obyčejný prostředek na mytí nádobí. Ten smíchejte s destilovanou vodou a počkejte, až se vytvoří pěna. Právě s ní poté vyčistěte potah matrace. Při tomto postupu opravdu používejte jen pěnu.

Vtírejte ji do matrace třeba houbičkou a dávejte pozor, abyste ji příliš nenamočili. Matraci také poté nezapomeňte opravdu důkladně vysušit – zabráníte tak vzniku nepříjemného zápachu a možnému rozvoji plísní.

Čištění matrace obyčejným octem iZdroj fotografie: Depositphotos

Čištění matrace od krve

Problematické ovšem mohou být i skvrny od krve. A jak vyzrát na ně? Nejlépe vám na ně pomůže studená voda se solí. Voda by v žádném případě neměla být teplá, protože pak se krev do vláken textilu ještě více „zažere.“ Po důkladném navlhčení matrace posypte potřísněnou oblast solí a nechte hodinu působit. Poté lehce otřete zbytky soli a skvrnu opravdu důkladně vysajte vysavačem. Místo soli můžete také použít jedlou sodu, ale počítejte s tím, že matrace může na čištěném místě trochu zesvětlat.

Naučte se vyčistit matraci octem. Zbavíte se nejenom odolných bakterií, ale také zápachu

Jak čistíte staré matrace v posteli vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články