Trvalá likvidace mravenců bez použití tuny chemie: Stále se stačí spolehnout na osvědčené metody našich předků

Mravenci patří mezi hmyz, kterého se lze zbavit jen velmi obtížně. Zatočte s nimi díky osvědčeným domácím prostředkům skoro zdarma.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mravenci se bohužel velmi často objevují náhle a zcela nečekaným způsobem. A protože jich zpočátku nebývá příliš, dají se velmi snadno přehlédnout. Problémem je také samozřejmě i jejich velmi rychlá reprodukce. Co tedy dělat, abyste se jich na zahradě nebo v domě jednou provždy zbavili?

Domácí postřiky na mravence

Proti tomuto otravnému hmyzu velmi dobře poslouží domácí postřiky – mezi ty nejoblíbenější patří směs vody a octa. A jak ho připravit? Vodu s octem smíchejte v poměru 1 : 1 a poté přidejte ještě olej a prášek do pečiva (použijte půl lžičky prášku na 100 ml vody a půl lžičky oleje). Směs nastříkejte na místa, kde se mravenci pravidelně pohybují, a často tento postup opakujte. Skvěle vám pomůže také odvar z cibule. Jak na něj? Malou cibuli nasekejte na drobné kousky, zalijte 10 litry vody a vařte půl hodiny. Nechte vychladnout a nalijte do rozprašovače.

Podobně jako cibulový odvar působí i ten česnekový. Potřebovat na něj budete 20 gramů česneku. Ten povařte v 10 litrech vody a nechte 24 hodin odležet, poté odvar jednoduše použijte jako postřik. Oba odvary je každopádně pro maximální účinek dobré používat každé 2 až 3 dny, a to dlouhodobě. Dobře funguje také pampeliškový odvar (40 gramů pampelišky povařte tři hodiny v 10 l vody).

Zasaďte rostliny, které mravence odpuzují

Pokud chcete vyhnat mravence ze zahrady, snažte se pěstovat repelentní rostliny, které je odpuzují. Jejich výčet je poměrně široký. Patří mezi ně například:

  • petržel,
  • kopr,
  • bazalka,
  • máta,
  • pelyněk,
  • levandule,
  • česnek
  • nebo cibule.
iZdroj fotografie: Pxhere

Preventivní postřik z třešně

Pokud jste právě vybudovali například novou verandu a chcete si předem zajistit, že se v ní mravenci neusadí, pak vsaďte na prevenci. K tomuto účelu se skvěle hodí odvar z třešně ptačí, respektive jejích větviček a kůry. Do velkého hrnce vložte nalámané větvičky, zalijte je studenou vodou a duste půl hodiny. Poté nechte odvar jednoduše vychladnout a použijte ho jako postřik všude tam, kde mravence jednoduše nechcete.

Hnízdo zničíte kyselinou boritou

Potřebujete se vrhnout pořádně do boje? Pak byste měli vědět, že směs z kyseliny borité a vajec nenáviděné mravence doslova paralyzuje. A jak na to? Základním prvkem směsi je kyselina boritá. Tohoto pomocníka však už musíte mít doma, aktuálně ho totiž drobní spotřebitelé koupit nemohou. Bude vám jí stačit jedna lžička. Kyselinu vsypte do vhodné nádoby a poté k tomuto množství přidejte dva žloutky vajec.

iZdroj fotografie: Pexels

Ty předtím uvařte natvrdo, a nakonec přidejte půl lžičky medu. Návnadu nastražte tam, kde se mravenci často vyskytují. Budou ji postupně konzumovat a zanesou ji i do hnízda – kyselina boritá je však bude velmi rychle hubit, takže vám brzy přestanou na zahradě nebo v domácnosti škodit.

Vyzkoušejte osvědčený domácí návod na to, jak dostat mravence ze svého obydlí

Jak bojujete proti otravným mravencům vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články