Pokud chcete krtky odradit přirozenou cestou a vyhnout se škodlivým chemikáliím, máte štěstí. Zvládne to totiž řada přírodních prostředků.
Krtci jsou zajímaví tvorové, velmi dobře přizpůsobeni životu v podzemí. Tito malí savci mají válcovité tělo, drobné oči a sametovou srst, která může ležet v jakémkoli směru, což jim umožňuje hladce klouzat tunely, jak píše web BigBlueBug. A ačkoli špatně vidí, mají výjimečný čich a hmat, které jim pomáhají najít hmyz a žížaly (tedy jejich hlavní potravu). Neméně fascinující je i to, že jeden krtek dokáže za hodinu prokopat až 18 metrů dlouhý tunel – což bohužel není nic, co by většina zahrádkářů ocenila. Naštěstí je lze vypudit poměrně snadno.
Použijte rostliny jako přírodní bariéru
Blog PestDefence tvrdí, že některé rostliny působí na krtky jako přírodní odstrašující prostředky a to díky svým silným pachům. Pomůže vám především pěstování narcisek, měsíčků, česneku nebo cibule. Stačí je vysadit po obvodu zahrady nebo v blízkosti zranitelných rostlin (tedy klidně přímo do zeleninových záhonů). Uvidíte, že se takovému místu tito škůdci zdaleka vyhnou.
Využijte sílu silných pachů
Jedním z nejlepších způsobů vypuzení krtků ze zahrady je využití pachů, které jsou jim nepříjemné. „Za mě velmi dobře působí třeba starý sýr, zkvašený jogurt, zkažené mléko, rybí tuk, česnek, cibule nebo hořčičný prášek. Prostě tyhle zbytky nasypu do všech tunelů, které najdu, a krtinec pěkně zahrnu. Opakuju to jednou týdně (nebo víckrát podle počasí) a obvykle mám do měsíce pokoj,“ radí čtenář Jan K. z Litoměřic, který čtenářům magazínu Chalupáři-Zahrádkáři již dříve radil i s využitím spadaného listí.
Humánní pasti na krtky
Pokud se potýkáte s neodbytným krtkem, na kterého běžné postupy neplatí, zvažte nákup nesmrtících pastí určených k jeho odchytu a přemístění. K dispozici je několik typů, takže si snadno vyberete ty, které se na vaší zahradě osvědčí nejlépe. „Dbejte na to, abyste past umístili do aktivního tunelu a často ji kontrolovali, abyste případného chyceného krtka co nejdříve vypustili. Jsou to totiž docela stresaři a klidně do pár hodin uhynou,“ radí odchytový specialista Marek T. z Olomouce.