Existuje mnoho zajímavých technik, které lze uplatnit při práci na zahradě. A jednou z nich je i použití epsomské soli.
Na našich zahradách se běžně pěstuje rajče jedlé. To ovšem není jeho jediný název – říká se mu totiž také lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.). A v posledních letech tolik oblíbená epsomská sůl je vlastně běžný nebo také lidový název pro chemickou sloučeninu zvanou síran hořečnatý. A co se stane, když dáme tyto dvě věci dohromady?
Epsomská sůl zabrání žloutnutí listů
Žloutnutí listů u rajčat je velkým problémem. Jeho příčinou může být celá řada faktorů, ovšem pokud je ve hře nedostatek hořčíku, pak vám s ním může skvěle pomoci právě epsomská sůl – ta ho totiž obsahuje velmi mnoho. Nejlepší je v takovém případě aplikovat postřik na listy. Stačí rozmíchat jednu lžíci epsomské soli v pěti litrech vody a aplikovat. Opakujte každé tři dny, dokud se stav nezlepší.
Zlepšení chuti rajčat epsomskou solí
Hořčík a síra jsou pro rajčata (i další plodovou zeleninu) velmi důležitými mikroživinami. Mají na starost celou řadu pozitivně působících procesů a jedním z nich je i produkce enzymů a proteinů. Tyto látky mají velký vliv na zdraví rostlin a jako bonus se pozitivně podílí i na chuti plodů. A jaké množství epsomské soli použít? Jednou týdně budete na pětilitrovou konev potřebovat jednu rovnou kávovou lžičku.
Epsomská sůl a růst rajčat
Tyto látky mají však samozřejmě u rajčat i další funkce. Mimo jiné se starají o lepší růst a větší násadu květů – a odtud je už jen krůček k bohaté úrodě. Samozřejmě však nesmí jít o jediné hnojivo, které k nim aplikujete. Pokud chcete sázet na přírodní prostředky, měli byste je čas od času vyživit třeba i popelem nebo kvasnicemi.
Popel se pyšní vysokou koncentrací živin. Najdete v něm okolo 33–35 % vápníku, 2–4 % fosforu, 6–10 % draslíku a 4–7 % hořčíku. A nechybí ani křemík a další důležité látky. Ovšem nenajdete v něm dusík – ten je ovšem možné rajčatům dodat kompostem. Droždí pak představuje hodnotný zdroj bílkovin a obsahuje v sobě mimo jiné také vitaminy skupiny B – vitamin B1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B3 (niacin) a také cenný chrom.