Papriky dokáže k růstu přimět hnojivo z docela obyčejného plevele. Je však třeba ho ještě vylepšit jednou unikátní přísadou.
Papriky potřebují k tomu, aby prospívaly, množství živin. A nezáleží na tom, jestli vám na zahrádce dělá společnost paprika setá (Capsicum annuum), někdy zvaná podle jiného názvosloví též paprika roční, nebo chilli papričky, jako je například paprika křovitá (Capsicum frutescens) nebo paprika čínská (Capsicum chinense). Všechny lze vyživit obdobným způsobem.
Hnojivo z kopřiv a křídy
Pro přípravu tohoto hnojiva si připravte dostatek kopřiv. Může jít o kopřivu dvoudomou (Urtica dioica) nebo kopřivu žahavku (Urtica urens). Není v tom rozdíl – oba druhy obsahují cenné výživové látky jako například vitamíny A, B, C, E a také minerály (železo, výživný vápník a draslík). Ke kopřivám však lze přidat i další bylinky, například řebříček obecný (Achillea millefolium) nebo pampelišky smetánky (Taraxacum sect. Taraxacum Kirschner et al.).
Bylinami naplňte nekovovou desetilitrovou nádobu asi do jedné třetiny. Poté zalijte vodou a přidejte jednu vrchovatou lžíci rozdrcené křídy. Roztok promíchejte a nechte 5 až 7 dní na teplém místě uzrát. Ten hotový poznáte tak, že se na jeho povrchu přestane tvořit pěna. Během této doby se v hnojivu pomnoží užitečné mikroorganismy a výluh z kopřiv bude připraven pro hnojení paprik.
Jak používat kopřivovou jíchu
Jakmile máte jíchu hotovou, můžete ji použít ke hnojení. A jak na to? Jednoduše zřeďte 1 sklenici jíchy v 5 litrech vody a papriky vydatně zalijte. Před tím by měla být zemina provlhčena nejméně do hloubky 3 cm, aby nedošlo k poškození kořenů. A pokud vám jícha zbude, můžete ji uchovávat tři týdny nebo ji použít pro hnojení jiných částí zahrady. Budou vám za ni absolutně vděčné prakticky všechny plodiny.
Použít lze i vaječné skořápky
Pokud se vám nechce na zahradě připravovat páchnoucí jíchu, použijte vaječné skořápky. Uplatnit je lze dvěma způsoby. Můžete je jednoduše nadrtit a smíchat se zeminou kdykoli během růstového cyklu paprik nebo je na dva týdny zalijte vodou, nechte odstát a vzniklou tekutinu poté použijte jako zálivku.