Vezmu oblíbené ovoce, rozpůlím ho a mám dokonalý domácí čistič vany. Doma ho má každý, teď už jen stačí poznat jeho sílu

Vana v koupelně dokáže být opravdu silně zažloutlá a znečištěná. Stačí však použít jednu domácí ingredienci a bude zase jako nová.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se také potýkáte se zažranou špínou, bude se vám hodit extra rychlé čištění vany, které si poradí i s těmi nejhoršími usazeninami. Bude vám to trvat opravdu jen pár minut a přitom bude vaše koupelna opět zářit čistotou. A vystačíte si jen s jednou jedinou surovinou, kterou najdete doma ve spíži. Za pár korun vám poskytne stejný efekt, jako drahé čističe, které mnohdy stojí v obchodech i sto korun a více.

Čištění vany kyselinou citronovou

Některé účinné triky bývají ty nejjednodušší. A to platí i pro čištění vany. Nemusíte kupovat žádné drahé čističe – vystačíte si i s domácími nástroji. A navíc vám tato metoda čištění nezabere skoro žádný čas. A jak tedy postupovat? Vezměte si k ruce obyčejnou kyselinu citronovou a smíchejte ji s trochou vody tak, aby vznikla trochu hustší pasta. Některé návody radí přidat do této směsi i trochu jedlé sody.

Tuto pastu poté naneste na vanu a nechte působit. Měla by na jejích površích vydržet alespoň půl hodiny, proto je její konzistence opravdu velmi důležitá. Nikdy nesmí stékat ani naopak rychle tuhnout a zůstávat na místě. Po uplynutí této doby jednoduše povrch vany vydrhněte kartáčem nebo hrubou stranou houbičky. Uvidíte, že vaše vana bude zase jako nová a bez jakýchkoliv skvrn a šmouh.

Extra rychlé čištění vany iZdroj fotografie: Depositphotos

Vanu vyčistí i tableta do myčky

Vezměte si docela obyčejnou tabletu do myčky v nerozpustném obalu (druhý typ příliš nefunguje). Navlékněte si rukavici a tabletu uchopte. Poté ji namočte ve vodě a s její pomocí začněte čistit povrch vany nebo třeba sklo ve sprchovém koutu. Tam kde bude špína větší, trochu přitlačte, jinak však půjde špína dolů docela sama – však uvidíte.

Pokud se špína nechce pustit, pak nechte namočené místo chvíli odpočinout, a poté zkuste tabletu použít znovu. Vše by již mělo být bez problémů. Jakmile budete mít hotovo, setřete zbytky tablety namočenou textilií, a nakonec vanu dosucha vytřete papírovými utěrkami. Čištěné povrchy samozřejmě můžete i osprchovat a ušetřit se tak manipulace s vlhkou textilií – oba postupy fungují víceméně stejně dobře.

Recept pomůže i na sporák

Čištění tabletou do myčky není třeba omezovat jen na vanu. Naopak. Skvěle s ním vyčistíte i i troubu nebo varnou desku. Je to docela jednoduché. Postupujte stejným způsobem jako v případě čištění trouby. Ovšem pokud máte hořák plynový, pak vám dost možná pomůže jiný pomocník – vazelína. Tu naneste na houbičku a s její pomocí začněte čistit okolí hořáků.

Extra rychlé čištění vany iZdroj fotografie: Depositphotos

Nemusíte se bát její hořlavosti – v tom minimálním množství, jaké použijete, nic takového nehrozí. Nakonec vše dočistěte saponátem a máte hotovo. Uvidíte, že vaše koupelna i vana budou opět vypadat tak, jako kdybyste si jejich vybavení právě přinesli ze specializovaného obchodu. A to vše jen s minimem vaší námahy.

Jaké triky máte pro čištění zažrané špíny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články