Vyčistí vanu, obklady i umyvadlo: Zbytečně kupujeme drahé čisticí prostředky, přitom máme doma stejně účinné za pár korun

Pokud se v koupelně potýkáte s opravdu nevzhlednými dlaždicemi, můžete jim dát nový život díky účinnému čističi z jedlé sody.

i Zdroj fotografie: iStock / Shaumisb 662 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Koupelna je místem, kde se velmi rychle usazuje nejrůznější špína. Ve hře je ovšem také množství bakterií a plísní, které mohou mít negativní dopad na lidské zdraví. Pokud se jich chcete zbavit, musíte si vzít k ruce účinné čističe. Nemusí však jít o ty chlorové – na bakterie a plíseň, ale také na nejrůznější usazeniny, pomáhá docela obyčejná jedlá soda. Pokud ji navíc použijete správně, zbaví vás i odolných usazenin na dlažbě, s nimiž se jinak bojuje jen velmi těžko.

Čištění koupelnových obkladů

Připravte si pastu z jedlé sody, citronové šťávy, octa a vody. Od všech ingrediencí vezměte půl šálku a vše přelijte do rozprašovače. Poté tento roztok naneste na obklady a nechte 10 minut působit. Nakonec vše dobře vydrhněte třeba houbičkou na nádobí a opláchněte. Pokud musíte bojovat se silnou vrstvou vodního kamene, pak si k ruce vezměte ještě dalšího pomocníka: sůl. Vytvořte pastu ze soli a bílého octa, naneste na vodní kámen a nechte 10 minut působit. Nakonec vše dočistěte běžným způsobem.

Čištění spárovací hmoty mezi dlaždicemi

K tomuto použití smíchejte stejné díly jedlé sody a vody, abyste z nich vytvořili poměrně hustou pastu (musí se však dobře nanášet). Jakmile bude mít hotovo, tak na nic nečekejte a naneste ji na spáry. Na nich by měla alespoň 15 minut působit. Po této době spáry pečlivě vyčistěte kartáčem a opláchněte. Pokud ovšem na spárách roste plíseň, musíte sáhnout po silnějším prostředku. Smíchejte šálek vody a šálek bílého octa a tento roztok nastříkejte na spáry. Vše nechte 10 minut působit, poté vydrhněte kartáčem a zbytky nečistot smyjte vodou.

Jak odstranit odolné skvrny

Pokud potřebujete o něco větší čisticí sílu, pak smíchejte jedlou sodu a peroxid vodíku tak, abyste vytvořili pastu. Vše naneste na odolné znečištění a nechte 10 minut působit. Nakonec skvrny vydrhněte hrubou stranou houbičky nebo drátěnkou na nerez a opláchněte. Buďte však opatrní, protože hrubé drhnutí může poškodit spárovací hmotu a dlaždice. Nikdy také nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky (mezi něž patří i jedlá soda) na jemné povrchy.

Extra účinný způsob čištění koupelnové dlažby iZdroj fotografie: Depositphotos

Vydrhněte umyvadlo a vanu

Na vlhkou houbu nasypte jeden díl soli a jeden díl jedlé sody a poté s jejich pomocí vydrhněte všechny povrchy. Sůl působí jako mírné abrazivo a skvěle vám pomůže při odstraňování odolných nečistot a špíny. Pomůže vám i s čištěním toalety. Jednoduše do WC mísy nasypte 1 hrnek soli a nechte 30 minut odpočívat. Pak všechny nečistoty odstraňte WC štětkou a dobře spláchněte. Pokud nebudete s výsledkem spokojení, pak jednoduše celý postup ještě jednou zopakujte.

Pokud chcete v koupelně vrátit lesk dlaždicím i spárám mezi nimi, vsaďte na účinný čistič z jedlé sody a kyseliny citronové

Jaké přírodní způsoby používáte pro čištění dlaždic a sprchového koutu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články