Už jste se někdy zamysleli nad tím, jaký je pravý důvod toho, že mají všechny vaše pánve v rukojeti otvor? Většina lidí žije v představě, že jsou tam pouze od toho, aby se usnadnilo jejich skladování. Za rukojeť se totiž díky nim dají velmi snadno pověsit na háčky v kuchyni. A ač je to zajisté velmi užitečné plus, jejich původní význam je zcela jiný.
Pravý význam otvoru v rukojeti
Všechny pomůcky do kuchyně se vždy vyrábějí tak, aby lidem co nejvíce usnadnily práci. A stejně tak je tomu i v tomto případě. Otvor, který má každá pánev, totiž původně sloužil k tomu, abyste si do něj mohli kolmo vložit vařečku. Je to velmi pohodlné a praktické. Pokud totiž vařečkou pokrm průběžně mícháte, nezašpiníte si kuchyňskou linku při jejím odkládání.
V mnoha případech lidé položí vařečku přes okraj pánve, ale ta se pak velmi rychle zahřeje, což je pro některé z nich velmi nepříjemné. Proto je taková škoda, že se původní význam této vychytávky skoro vytratil a ví o něm jen menšina. Jakmile se o tomto triku dozvíte, jen těžko odoláte nutkání ho používat a pravděpodobně se brzy stane součástí vaší rutiny.
Jak vyčistit sporák s odolnými skvrnami
Když už se vám stane, že po vařečce stečou nějaké zbytky z průběžného míchání, existuje snadný způsob, jak je odstranit. Často se totiž stane, že se vlivem horka z vaření připečou k povrchu sporáku a může se zdát nemožné je z něj dostat. Stačí na ně přes noc položit hrubý plát oloupané cibule a nechat působit. Ráno pak pouze setřete uvolněné nečistoty houbičkou.
Pokud se ovšem snažíte vyčistit sklokeramickou desku, nemusí tento postup stačit. V takovém případě smíchejte dvě lžíce octa se dvěma lžícemi alkoholu, čímž získáte skvělý základ čisticího prostředku. Poté tento roztok ještě nařeďte 400 ml vody a máte hotovo. Nakonec směs přelijte do rozprašovače a nastříkejte ji na odolné skvrny. Nechte 10 minut působit (u silných připálenin déle) a nakonec nečistoty opět odstraňte houbičkou.
Kam odkládáte vařečku při vaření vy?