Jak mít sněhově bílé ručníky a utěrky po celý rok. Řešení hotelových prádelen lze doma okopírovat, vrátí bělost i těm zažloutlým

                   

Ručníky mohou díky častému používání velmi rychle zešednout nebo zežloutnout. To však neznamená, že není možné tento postup zvrátit. Naopak. Pokud vsadíte na prověřené metody přímo z profesionálních hotelových prádelen, už nikdy se nebudete muset potýkat s nehezkými koupelnovými textiliemi. Stačit vám bude jenom horká voda, mýdlo a mangan.

Namočte ručníky do horké vody

Nejdříve si napusťte do kbelíku nebo jiné vhodné nádoby co nejteplejší vodu a ručníky do ní namočte. Jakmile vodu nasáknou, dobře je vyždímejte a po jednom rozložte třeba do vany nebo na jinou vhodnou podložku. Bude to třeba, protože teď je musíte z každé strany namydlit mýdlem. Stačí to docela obyčejné, ale použít můžete i žlučové nebo to, určené přímo na praní. Ručníky rozložte a naskládejte na sebe do vhodné nádoby.

iZdroj fotografie: Pixabay

Bělení ručníků za 24 hodin

Nyní je třeba 24 hodin počkat. To dá mýdlu dostatek času na to, aby proniklo i do těch nejhlubších vrstev znečištěných textilií. Pak už přijde na řadu poslední krok, kterým je bělení ručníků za pomoci manganu. Ani na něm není nic složitého, musíte si ale dát pozor, jak dlouho si ručníky v připraveném roztoku pobudou.

A jak vše připravit? Ve dvou litrech horké vody dobře rozmíchejte jednu lžíci manganu. Míchejte opravdu pečlivě, aby nikde nebyl roztok příliš koncentrovaný. A pokud máte mangan v sypké formě, pokračujte, dokud se nerozpustí i to poslední zrnko. Poté ručníky do roztoku namočte – 15 až 20 vteřin stačí. Tuto dobu nikdy nepřekračujte, ručníky by mohly zežloutnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ručníky zbývá už jen vyprat

A teď už máte skoro hotovo. Přebytečnou vodu z textilie vyždímejte a ručníky vložte do pračky. Udělejte to hned – nečekejte, jinak může mangan začít působit přesně tím způsobem, který byste nechtěli. Ručníky vyperte tak, jak jste zvyklí. Ale pozor – nepoužívejte aviváž. Jejím vlivem by ztvrdly a rozhodně by nebyly tak příjemné a hebké na dotek, jak od nich očekáváme.

Jak na skvrny na ručnících

Nepotřebujete vybělit celý ručník, ale jen jeho část? Pak vsaďte na domácí čistič ze sody a peroxidu. A jak ho připravit? Nejdříve smíchejte obyčejnou sodu a peroxid a to tak, aby byla výsledkem spíše hustší kaše a potom do připravené směsi přidejte tekuté mýdlo. Získáte tekutý roztok, který stačí nalít do rozprašovače a dobře protřepat. Následně tento skvělý čistič aplikujte na znečištěná místa na ručnících, nechte 20 minut působit a poté vyperte běžným způsobem.

Máte také oblíbené triky na bílé ručníky nebo je jednoduše po konci jejich životnosti zlikvidujete a pořídíte si nové?

Chcete mít zářivě bílé záclony za pár minut? Podívejte se na tenhle trik!
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články